Bota

Zyrtarë izraelitë: Nëse Irani sulmon Izraelin, ne rrëzojmë Asadin

Zyrtarë të ushtrisë izraelite kanë thënë se do ta rrëzojnë regjimin e Asadit në qoftë se Irani sulmon shtetin e tyre, transmeton Anadolu Agency (AA).

Gazeta “Jerusalem Post” ka cituar disa zyrtarë ushtarakë izraelitë të paidenftifikuar të kenë thënë se “Nëse Irani sulmon Izraelin duke përdorur territorin e Sirisë, çmimin e kësaj do ta paguajë regjimi i Asadit”.

Sipas gazetës, zyrtarët izraelitë kanë rekomanduar të mos ndërmerret sulm ndaj Izraelit.“Nëse Irani sulmon Izraelin duke përdorur territorin e Sirisë, ne do ta fshijmë regjimin e Asadit nga harta dhe toka”, kanë thënë më tej zyrtarët.

Siç mësohet nga mediat lokale, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka kërkuar nga ministrat të heshtin për sa i përket Sirisë.

Ndryshe, shtatë iranianë, nga të cilët dy ushtarë dhe pesë milicë humbën jetën si pasojë e një bombardimi me dy avionë ushtarakë të hënën ndaj bazës ajrore T-4 në qytetin sirian të Homsit.

Rusia dhe regjimi i Asadit kanë deklaruar se sulmi është kryer nga Izraeli ndërkohë që Tel Avivi e ka mohuar një gjë të tillë.

Një zyrtar iranian, nga ana tjetër, ka sinjalizuar kundërpërgjigje ndaj Izraelit, duke thënë se “ky sulm nuk do të mbetet pa përgjigje”.

PasPara

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *CLOSE
CLOSE
Pas