Kryesore

Zv. ministri i Ramës jep alarmin: Si ura e Xhenovës në Shqipëri ka shumë ndërtesa

Na ndiqni në Facebook
               Publikuar në : 08:46 - 15/08/18 |
mapo.al

Zv. ministri i Infrastrukturës dhe Energjitikës, Artan Shkreli përmes një postimi në Facebook, ka komentuar rrëzimin e urës në Xhenova. Shkreli me profesion arktitekt shprehet se nga pikëpamja e tij, shumë godina në Shqipëri sidomos ato të ndërtuara në vitet 80-90, janë drejt degradimit.


Postimi i plotëU R A . M O R A N D I


…Renia e ures ne Genova eshte nje thirrje e paneglizhueshme per reflektim.

Tani qe ajo ka rene eshte kollaj te behet profeti e te nxirren konkluzione “a posteriori”, por fakti se bie nje kryeveper e inxhinjerise italiane, e cila kur u ndertua ishte e para ne Europe dhe e dyta ne bote tregon se asnje konstruksuon beton-arme nuk eshte i imunizuar nga te papritura fatale.

Tashme dihet se betoni nuk eshte i perjetshem, dhe nese para 30 vjetesh mendohej se ai i ruante vetite e tij te pakten 100 vjet, per shume specialiste tashme kjo kohe jo vetem eshte vene ne dyshim, por po shkon drejt pergjysmimit. Eksperienca ime personale me objekte te bera 80-90 vjet me pare e konfirmon kete (mjaftojne karrotazhet dhe provat mbi kampione qe kemi bere ne godinat e ministrive, kryeministrise apo universitetit dhe rezultatet jane frikesuese ne pikepamke te degradimit).

Nje standard i ri kontrolli dhe verifikimi eshte i domosdoshem, sidomos per strukturat tashme te motnuara, dhe nje manual i ri nderhyrjeje radikale (jo pjesore si ajo qe u be ne Genova) ne to duhet perpiluar.

Ndryshe endrrat shnderrohen ne makthe.


Etiketa: , ,

Pas