Aktualitet

Zgjedhjet në Turqi/ Erdogan për një mandat të dytë, rivali i tij: Të mos mbretërojë më frika


               Publikuar në : 09:00 - 24/06/18 |
mapo.al

Turqia është në prag zgjedhjesh për të vendosur nëse do t’i japin Presidentit Rexhep Tajip Erdogan një mandat të dytë pesëvjeçar në garën më të ashpër që vendi ka parë gjatë viteve.


Sondazhet hapen në orën 08:00 me orën lokale, në votimet presidenciale dhe parlamentare, shkruan BBC. Nëse Erdogan fiton, ai do të fitojë pushtet edhe më të madh, për të cilin kritikët thonë se do të dobësojë sundimin demokratik.

Por ai përballet me një sfidë të madhe nga kandidati i qendrës së majtë, Muharrem Inçi i Partisë Popullore Republikane (CHP). Turqia mbetet nën një gjendje emergjence, imponuar pas një grushti të dështuar shteti në korrik 2016. Këto zgjedhje fillimisht ishin planifikuar për në nëntor 2019, por u sollën më herët nga Erdogan.

Erdogan dhe rivali i tij kryesor, Muharrem Inçi mbajtën të dy mitingjet e tyre të shtunën, ditën e tyre të fundit të fushatës – dhe secili e quajti kundërshtarin të papërshtatshëm për të drejtuar Turqinë. Inçi, fushata e të cilit ishte e zjarrtë, ka ringjallur opozitën e demoralizuar të Turqisë dhe premtoi të largojë atë që ai e karakterizoi si një rrëshqitje në sundimin autoritar nën z. Erdogan.

“Nëse Erdogan fiton, telefonat tuaj do të vazhdojnë të dëgjohen … Frika do të vazhdojë të mbretërojë”, tha ai për të paktën një milion njerëz të mbledhur në Stamboll. “Nëse Inçia fiton, gjykatat do të jenë të pavarura”.

Inçi tha gjithashtu se nëse zgjidhet, ai do të heqë gjendjen e jashtëzakonshme të Turqisë brenda 48 orëve. Rregulli i emergjencës i lejon qeverisë të anashkalojë parlamentin.


Etiketa: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

CLOSE
CLOSE
Pas