Kryesore

“Zëra nga errësira”: 25 libra nga UET-PRESS për kujtesën e diktaturës


               Publikuar në : 16:10 - 04/08/18 |
mapo.al

“Zëra nga errësira” është libri më i fundit i UET-Press nga gazetarja e njohur Eni Vasili.


Bëhet fjalë për shtatë rrëfime të rëndësishme nga personazhe të jetës së vështirë nën komunizëm.

Por ky është libri më i fundit i kolanës së Institutit Europian Pashko dhe UET-PRESS.

Bëhet fjalë për 25 libra të publikuar vitet e fundit nga UET-PRESS për kujtesën e diktaturës.

Projekti i Kujtesës ka sjellë libra nga personazhe si Maks Velo, Spartak Ngjela apo Kurt Kola.

Para një jave u publikua libri “Jetë paralele”, një libër që ngjan si triller por që tregon përndjekjen ndaj Maks Velos nga Sigurimi i Shtetit.

Libri shkaktoi shumë bujë në median shqiptare dhe riktheu debatin për çështjen e hapjes së dosjeve.

Ndërkohë qëllimi i UET-PRESS është që të zbardhë historinë e së shkuarës komuniste.

Tre dekada më pas, kjo mbetet një sfidë e vërtetë dhe mjaft e vështirë, sipas protagonistit Maks Velo.

Por këto botime janë një dokument i rëndësishëm i kohës dhe kohërave që do vijnë, sikundër e përcakton gjeneral Rrahman Parllaku.


Etiketa: , ,

KOMENTO (1)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas