Mapo Format

Zekthi për Mapo: Rama i ka të tria pushtetet, PD s’mund ta ndihmojë që t’i zgjerojë ato


               Publikuar në : 13:13 - 28/07/18 |
mapo.al

Analisti Fitim Zekthi shprehet se është naive të mendosh se PS do të rregullojë gjyqësorin që ky i fundit të rregullojë politikanët


Si e vlerësoni deri tani procesin e vetingut. A ka qenë ai i drejtë, i paanshëm apo ka treguar se është i ndikuar nga politika apo lidhje të tjera?

Mënyra se si është ideuar ky proces nuk mund ta bëjë atë kurrë të drejtë. Do të ishte naive për këdo që ta mendonte si një proces të njëanshëm, me anë të të cilit politikanët (saktësisht Partia Socialiste) do të rregullojë gjyqësorin në mënyrë që ky i fundit të rregullojë politikanët. Vendimet që janë marrë deri më tani e tregojnë plotësisht këtë gjë. Të gjithë ata që janë rrëzuar apo janë konfirmuar, janë gjykuar mbi gjëra banale, janë gjykuar mbi përputhje apo mospërputhje në deklarimin e pasurive për vlera minore. Ky gjyqësor i korruptuar dhe i kriminalizuar, me pasuri miliona euro, që kanë liruar apo ndihmuar trafikantë, po bëhet objekt për disa metra katror apartament, për makinën me të cilën shkojnë fëmijët në shkollë, për hua ndaj prindërve, apo kredi për shtëpi etj. Nuk kemi asnjë rast ku të shohim një prokuror apo gjyqtar të verifikohet për aftësinë apo paaftësinë, për cilësinë e vendimeve që ka dhënë, për lidhjet me bandat apo me trafikantët etj. Është e gjitha një turp dhe procesi është i tëri i kontrolluar politikisht për fatin tonë të keq.

Çfarë përshtypje keni për rastet e Ardian Dvoranit, Artan Lazajt apo ndonjë tjetri?

Rasti i Ardian Dvoranit është ulëritës. Një jurist i lidhur me partinë e punës dikur, me partinë Socialiste sot, një gjyqtar i Gjykatës së Lartë që po rri në detyrë prej katër vitesh pa mandat konfirmohet në detyrë. Gjyqtarë apo prokurorë me këtë profil do të kalojnë doemos vettingun pasi këta do të jenë zotërit e sistemit të ri. Tërë reforma në drejtësi konsiston që sistemi të jetë në kontroll të plotë të njerëzve me profil të tillë, të cilët dinë të përdredhin sistemin dhe të tërheqin fijet për t’i shërbyer kastës që duket se po bëhet e fortë aq sa ishte ndoshta edhe në vitin 1987 për shembull. Gjyqtari Lazaj duket se e ka ngrënë kot, për ndonjë inat personal. Parregullsitë për të ishin qesharake. Ai kishte vetëm një shtëpi dhe KLP nuk i gjeti ndonjë pasuri të fshehur. Pra Lazaj ndonëse një socialist i vjetër, ai ka mbrojtur PS si anëtar i KQZ, u nxor jashtë ose nga inatet ose për të bërë më të besueshëm konfirmimin e atyre që drejtojnë dhe do të drejtojnë sistemin si Dvorani.

Ka një debat për Gjykatën Kushtetuese dhe të Lartë të cilat kanë mbetur pa anëtarë. Si e gjykoni, a duhet opozita ta miratojë ligjin për magjistraturën?

Unë mendoj se opozita nuk ka pse të ketë asnjë dilemë për këtë çështje. Ligji për magjistraturën nuk duhet miratuar. Kryeministri sot kontrollon qeverinë (me të drejtë), parlamentin, prokurorinë e përgjithshme dhe gjykatat duke bërë që tri pushtetet të jenë në një dorë. Arsyeja pse kemi demokraci, pushteti t’u takojë njerëzve, nuk ekziston më. Arta Marku është prokurorja më e paaftë dhe më shërbestare e pushtetit politik që nga viti 1991. As Dragoshi, as Rakipi, as Sollaku, as Rama apo as Llalla nuk kanë qenë kaq shtojca të qeverisë sa Marku. Ndërsa Këshillin e Lartë të Drejtësisë nuk mund të thuash më asgjë, ai ka qenë i korruptuar dhe tashmë është edhe i gjymtuar. Kështu që do të ishte pa kuptim që opozita duke miratuar ligjin për magjistratët t’i jepte pushtete emërimesh prokurores shërbestare Marku dhe KLD-së së gjymtuar, dy institucione të kontrolluara nga kryeministri. Kryeministri i ka të tria pushtetet dhe opozita nuk mund të ndihmojë që ai të zgjerojë pushtetin që ka. Këta marrinat e ambasadorëve që kërkojnë nga opozita miratim të ligjit bëhen ose për arsye injorance ose për arsye korruptive të pastra. Me korrupsion nuk kuptoj domosdo ryshfet por përpjekje (korrupsion politik) për t’i dhënë pushtet antikushtetues kryeministrit.


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas