Teknologji

Zbuloni smartfonin e parë në botë…


               Publikuar në : 14:06 - 06/04/18 |
mapo.al

Para ekzistimit të Iphone, Samsung dhe kompanive të tjera të mëdha me telefonë të mençur, një tjetër kompani kishte provuar të fuste këtë teknologji në jetën e njerëzve.


 

Modeli i parë i telefonit të mençur quhej Simon dhe kishte dalë në shitje më 1994.

 

Ai kishte shërbime të integruara si ekran me prekje, shërbim për e-maile dhe disa aplikacione bazike.

 

Por, Simoni kishte edhe probleme të tjera siç ishte bateria që zgjaste vetëm një orë dhe raportet e ndryshme thonë që ai ishte dështim pasi u shit në vetëm 50 mijë copë dhe qëndroi në shitje për vetëm gjashtë muaj.

 


Etiketa: , , , , , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas