Zbulohet ushqimi më i mirë për femrat shtatzënë

Shëndeti               Publikuar në : 22:07 - 15/08/18 |
enton palushi

Një studim i ri, që ka grumbulluar të dhëna nga 18 studime të mëparshme, ka zbuluar se kush është ushqimi më i mirë për femrat që presin një fëmijë.


Sipas studimit, veza ul mundësinë për lindje të parakohshme dhe ul rrezikun e depresionit.

Autorja e studimit dhe dietologia Cordelia Woodward tha: “Vezët janë të pasura me proteina, me vlera ushqyese dhe burim vitamine D, që është thelbësore për shtatzëninë. Përmbajnë edhe acide yndyrore që ulin rrezikun e lindjes së parakohshme dhe rrezikun e depresionit te nëna”.

Studimi është publikuar në “Network Health Digest”.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas