Teknologji

Zbulohet bateria bërthamore që zgjat 100 vjet, do të shërbejë për misione të veçanta

Një bateri bërthamore që zgjat 100 vjet dhe paketon dhjetë herë fuqinë e një qelize tradicionale është zbuluar nga shkencëtarët rusë.


Prototipi përbëhet nga një gjysmëpërçues i bërë nga diamanti, i njohur si diodë Schottky dhe një radioaktiv kimik që e karburantizon atë.

Teknologjia mund të përdoret për të ndezur gjithçka nga stimuluesit e përhershëm të qëndrueshëm që kurrë nuk kanë nevojë të ndryshojnë, si dhe për të drejtuar misione në Mars, shkruan DailyMail.

Shkencëtarët në Institutin Teknologjik të Rusisë p në Moskë, këmbëngulin se teknologjia është e sigurt për përdorim të përditshëm.

 

PasPara

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *CLOSE
CLOSE
Pas