Teknologji

Zbulohet bateria bërthamore që zgjat 100 vjet, do të shërbejë për misione të veçanta


               Publikuar në : 21:54 - 03/06/18 |
mapo.al

Një bateri bërthamore që zgjat 100 vjet dhe paketon dhjetë herë fuqinë e një qelize tradicionale është zbuluar nga shkencëtarët rusë.


Prototipi përbëhet nga një gjysmëpërçues i bërë nga diamanti, i njohur si diodë Schottky dhe një radioaktiv kimik që e karburantizon atë.

Teknologjia mund të përdoret për të ndezur gjithçka nga stimuluesit e përhershëm të qëndrueshëm që kurrë nuk kanë nevojë të ndryshojnë, si dhe për të drejtuar misione në Mars, shkruan DailyMail.

Shkencëtarët në Institutin Teknologjik të Rusisë p në Moskë, këmbëngulin se teknologjia është e sigurt për përdorim të përditshëm.

 


Etiketa: , , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

CLOSE
CLOSE
Pas