Dikur

Zbulohen nekropolet romake


               Publikuar në : 09:13 - 05/12/14 |
mapo.al

Një varrezë masive e quajtur nekropol është zbuluar në jugperëndim të Francës, pranë qytezës Saintes.


Varreza është gjetur 250 metra larg amfiteatrit të Saintes, ku ka pasur një varr masiv dhe disa varre individuale.

Trupat e katër të rriturve dhe një fëmije janë gjetur ndërkohë që besohet se aty janë hedhur të vdekurit pas luftimeve në amfiteatër.

Amfiteatri i Saintes përdorej për betejat midis gladiatorëve dhe kafshëve të egra në kohën e Romës së lashtë.

Sipas arkeologëve këto varreza i përkasin shekullit të dytë dhe të parë para lindjes së Krishtit.

Skeletët e të varrosurve janë gjetur me pranga dhe zinxhirë hekuri në qafë dhe mendohet se kanë qenë skllevër që argëtonin publikun romak.

Nuk janë gjetur artifakte përveç katër vazove dhe dy monedhave në sytë e një fëmije.

Sipas një tradite të lashtë romake, monedhat vendoseshin në sy për të paguar varkëtarin i cili besohej se transportonte të vdekurit në lumin që ndante botën e të gjallëve me botën e të vdekurve.

nekropole

A wider photo shows the same skeleton - thought to be a man - with a shackle on his ankle as well as his neckThis group of four people were buried head-to-toe in a small, trench-style graveIn this photo, another skeleton can be seen buried with a shackle still attached to its ankleKOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

CLOSE
CLOSE
Pas