Kronika

Drafti/ Ja çfarë përmban dokumenti për heqjen e lotarisë amerikane
               Publikuar në : 19:55 - 02/11/17 |
mapo.al

Shtëpia e Bardhë ka sqaruar se propozimi për t’i dhënë fund “programit të Lotarisë së Diversitetit ishte që më parë i përfshirë në parimet e reformës së imigracionit që Shtëpia e Bardhë ka dorëzuar në Kongres, dhe është përfshirë në projekt-ligjin RAISE, që Presidenti e ka mbështetur”.


Sqarimi ka ardhur nga një zyrtar pas interesimit të Zërit të Amerikës. E reja, sipas “Zërit të Amerikës” është që ky nuk ishte një propozim i ri.

Në fakt projektligji është paraqitur në Senat në shkurt të këtij viti, dhe në të thuhet se ‘projekt-ligji e ndryshon Ligjin për Imigracionin dhe Shtetësinë, duke e eliminuar kategorinë e vizave të diversitetit”, citon Zëri i Amerikës.

Projekt-ligji po diskutohet në Komisionin e Ligjeve të Senatit. Anëtarët e këtij komisioni kanë të drejtë të propozojnë ndryshime dhe nëse votohen ato mund të përfshihen në variantin përfundimtar.KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas