Kronika

Zaganjori kaloi vettingun, por ONM ka rezerva, kërkon apelimin e vendimit
               Publikuar në : 17:54 - 06/08/18 |
mapo.al

Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit ka kërkuar apelimin e vendimit të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit që rikonfirmoi në detyrë kryetarin e Gjykatës së Lartë Xhezair Zaganjori.


Edhe pse kishte disa probleme me pasurinë, me provat e paraqitura nga gjyqtari, KPK u bind dhe Zaganjori kaloi procesin e rivlerësimit në të tre shtyllat e vettingut.

Por, duket se ONM ka rezerva me vendimin në fjalë.

Për këtë arsye vëzhguesit ndërkombëtarë kërkojnë që çështja të apelohet në Komisionin e Posaçëm të Apelimit.

Mësohet se rekomandimi i ONM i është dorëzuar Komisionerëve Publikë të cilët kanë tagrin ligjor për të hedhur një hap të tillë.

Kujtojmë se më herët edhe kreu i Gjykatës Kushtetuese Bashkim Dedja kaloi vettingun, por ishte ONM ajo që rekomandoi apelimin e vendimit, rekomandim i cili u përmbush nga Komisionerët Publikë.

Reagimi i Komisionerëve Publikë:

 

Sot, më datë 06.08.2018, Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit, u ka paraqitur Komisionerëve
Publikë rekomandimin për ta ankimuar në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit vendimin e
Komisionit të Pavarur të Kualifikimit për konfirmimin në detyrë të z. Xhezair Zaganjori.
Komisionerët Publikë, pasi t’u jetë njoftuar vendimi me shkrim i Komisionit të Pavarur të
Kualifikimit do ta shqyrtojnë atë krahas rekomandimit të Operacionit Ndërkombëtar të
Monitorimit.
Bazuar në pikën 7 të nenit 55 të ligjit nr.84/2016 “Për rivlerësimin kalimtar të gjyqtarëve dhe
prokurorëve në Republikën e Shqipërisë”, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka 30 ditë afat për
t’ia njoftuar vendimin me shkrim Komisionerëve Publikë.
Ky vendim ende nuk është njoftuar.
Bazuar në pikën 1 të nenit 63 të ligjit nr.84/2016 “Për rivlerësimin kalimtar të gjyqtarëve dhe
prokurorëve në Republikën e Shqipërisë”, Komisionerët Publikë brenda 15 ditëve nga data e
njoftimit të vendimit nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, kanë të drejtë të paraqesin ankim
pranë Kolegjit të Posaçëm të Apelimit.


Etiketa: , , , ,

loading...

loading...
KOMENTO (1)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

 1. Ore Vettingsa .
  Ju jeni vetë të pa aftë , ose dallkaukë , dhe të varur e lidhur nga politika e me politikën .
  Ju , kurrë s’keni për të kryer Vetting , sepse nuk doni .
  Mjerë populli që beson tek Vettingu .
  S’kam aspak ndërmend të gjykoj asnjë nga personat subjekt i kontrollit të ligjit të VETTINGUT .
  Ç’farë janë këto maskarada që bëni . Del me hije e njolla , e flamurë , në vetëdeklarimin e pasurive , por ama është burrë për së mbari e me biografi të pastër si gjygjtar apo prokuror , apo kushdo qoftë .
  Të ishte Vani Bregu do thonte : A jeni në metro mo ?
  Ky sistem socialo-ekonomik i ekonomisë së tregut , orientohet dhe mbizotërohet nga INTERESI dhe pikë .
  Politikës i interesonte një sistem gjygjësor i padrejtë dhe i korruptuar , për të mos patur probleme me abuzimin , korrupsionin dhe grabitjen e vet . Ishin gjykatat e dobëta e të korruptuara ( duke injoruar dhe shmangur ç’do denoncim e akuzë ) ato që i lanë politikanët të abuzojnë e vjedhin për të qenë sot jo miljonera por miljardera me përvehtësimin e djersës dhe gjakut 45 vjeçar të këtij populli . Miljarderë me grabitjen e taksave nëpërmjet fondeve publike , por edhe të pa prekshëm , mbasi tani i kanë lëshuar në trupin e drobitur të këtij populli , nëpërmjet koncesioneve e monopoleve të tyre , me qindra tentakula thithëse të djersës e gjakut , jo deri në pension , por deri në vdekje .
  E thamë më sipër nga INTERESI . Nga kjo aksiomë magjike nuk bëjnë përjashtim dhe nuk devijojnë aspak , as edhe 1 punonjës i sistemit të PA DREJTESISE , deri tek më i fundit , ai gardiani i burgut , që , me gjithëse është derr pa shkollë , të burgosurit dhe familjarë të tyre , din , dhe i ka rjep sa më s’ka .
  Në mbi 25 vjet , KLSH-ja ka evidentu shkelje dhe abuzime ashiqare jo miljona dollarë , por disa miljarda . A janë dënu ( minimalisht ) 1 ose 2 përqind e abuzuesve . Prandaj ju vu detyrë parësore politikës , që të shkatërronte drejtësinë dhe të ngrinte sistemin e Pa drejtësisë .
  O Vettingsa . Politika Ju kanë dhënë detyrën , por çelësin e zgjidhjes jua kanë mshehur dhe shmangur .
  Kush mund të thotë vetëm 1 rast ku padrejtësia dhe korrupsioni i gjykatësve dhe prokurorëve është bërë pa pikë interesi , por vetëm ashtu për qejf . E pa mundur . E pa konceptueshme . Asnjëherë .
  E INTERESI , gjithmonë është material , e rrallë , pervers , si ai turi derrit të Gjirokastrës , apo ai i Beratit , apo ndonjë pervers tjetër .
  Pasuria e pa argumentuar dhe e vërtetuar , janë elementi kryesor dhe Çelësi bazë , që i zbërthen brinjët të gjithëve , pa përjashtim .
  Gjykatësve dhe prokurorëve , plus shefa policie krimesh , jua din populli faktet e poshtërsive dhe padrejtësive , sepse i ka heq në kurriz , ka vuajt , është vrarë , gjakosur dhe vdekur prej bëmave të tyre . Më e keqja është , se edhe sot , populli është ku kanë qenë , duke bredh dyerve të gjykatave , prokurorive , policive , përmbarimeve , etj e s’po gjejnë të drejtën për pronat , për vrasjet , vjedhjet , kërcënimet , etj , etj , madje shikojnë po ato fytyra .
  Nuk mund të durojnë më , që , sot , të vazhdojnë e ti bëjnë karshillik e serbesllik , torturuesit e hajdutët , e madje të largohen me miljonat , që ju a kanë vjedhur atyre , pa i hy asnjë gjemb në këmbë , sepse ja lejon ligji i Vettingut !
  Hik me ato që ke vjedh deri sot dhe u lamë !!! .
  Populli shkon me denoncu nga halli e nga mllefi , por s’ka për të arrit gjë , se këta janë kopila , e kanë rregullu ligjin e Vettingut për mos me i kap dhe jo me i gri .

  Nëse doni me të vërtetë të bëni VETTING , nuk ka pse të na bëni maskarada të tilla me ONM , KPK , etj organizma që gjoja bëjnë sikur nuk janë dakort , etj , etj.
  A zgjidhet ?
  Me dashtë , PO .
  E dij , që s’duan asnjeri , nga i pari tek i fundit , por populli duhet të ushtrojë presion ndaj deputetëve , Qeverisë e deri Presidentit . O ta rregullojnë këtë punë , ose të zhduken , mbasi reforma në Drejtësi , që në fillim zhvillohet me padrejtësi .
  E para :
  Nuk paragjykoj asnjë njeri . Sa ti vejsh në siklet se sa të deklarojnë , si t’i deklarojnë , mos t’i thonë i justifikon , s’i justifikon , mos t’i thonë i ke msheh , si ke msheh , do ishte ma mirë të miratohet Neni që i kthen me kokë poshtë të gjithë , deri sa ti zbrazen xhepat nga abuzimet e vjedhja e të shkojnë në fis .
  : NENI EKSTRA
  – Deklaroj , ndën përgjegjësinë time , se , në qoftë se mbi ato që kam deklaruar në FORMULARIN TIM PERSONAL TE PASURISE , më zbulohet , SI DHE VERTETOHET edhe 1 LEK më tepër , e gjithë pasuria ime të më skuestrohet .
  Bashkëpunëtorëve , që kapen , dhe VERTETOHEN , si ndihmës në FSHEHJEN E PASURISE DHE TE ARDHURAVE të personave që i nënshtrohen Vettingut , u sekuestrohet pasuria njëlloj .

  Miratojeni këtë NEN në parlament . Shtojani në fund si pikë të veçantë dhe me vend firmosje të veçantë ( që mos të thonë NUK E KAM LEXUAR ) , tek Deklarata e Pasurisë , dhe , kthejani mbrapsht pa përjashtim të gjithëve deklaratat e para , për ti plotësuar edhe njëherë prej fillimi .
  Do shikoni , kur nga frika , të deklarojnë dyfishin e deklarimit të parë . Atëherë luan qeni i kallajxhiut tamam .
  Bëjani transparente t’i shikojë populli deklaratat , se , ma mirë se ai , nuk e din njeri , a i ka mbet gjë pa deklaruar më , ku i ka msheh dhe si i ka msheh , apo jo . Deklarojnë me vetëdeklarim 2 shtëpi e gjysëm , kur kanë nga 12 e kushedi sa prona e biznese . E patë me Llallën ( hajde Kryeprokuror Shteti hajde ) se sa dolën , kur vetë ishte deklaruar si fukara , me i fal ndonjë gjë . Për 5 vjet , s’kishte lënë vend ai dhe familjarët pa shpenzu e abuzu me miljona , e sa dhjetra prona i dolën . Pse si deklaroi vetë . S’ke ç’i bën . S’të ka faj . Eshtë Ligji I VE-LESHIT , që e lejon të hiki pa I hy gjemb në këmbë
  Sepse , do rrijmë 10 vjet e s’kena për të nxjerrë gjë në dritë . Ç’është ky muhabet .
  Bona ç’bona në detyrë , ( miljona të pa pame abuzim , korrupsion e ndoshta ma shumë ) e po hiki njëherë .
  Më heqin nga puna , sepse nuk i justifikoj dhe ato pasuri që kam deklaru . Boj , sikur nuk e paranoj , dhe ankohem , që mos të më gërmojnë më shumë , por dhe për gozhdë , se ishalla vijnë në krye shokët e mij hajduta e, këtij shteti ( këtij populli të raskapitur ) me mujt me i marrë edhe detyrën prap , edhe pare sa të mund .
  Ç’u bo ky Vetting kështu .
  Bo qejf e abuzo me vite të tëra . Ke marrë dhe rroga e dieta sa s’vuhet nga taksat e mija . E tani hikën ose shmangesh me marifet e qejf o qerrata me paret e vjedhura e abuzimin e pa parë .

  Hë pra mo . Luaj vendit Gramoz Ruçi . Doni Vetting , apo kujtoni , se populli , ( Europa edhe mundet ) ha bar .
  Çoje NENI-n në Kuvend . Shifeni a do mundet t’i dali njeri kundër . Mos u vono asnjë sekondë . Nen ma i qartë , ma i thjeshtë e ma i shkurtër , s’ka ku të shkojë . Nen për VETING e jo për RAFTING .
  Llallës , që ka qenë për 5 vjet i pari Shqipnisë për me godit krimin , korrupsionin e abuzimin , jo vetëm çojani të parit këtë formularin e ri , por kapeni për zverku edhe bjereni të justifikojë gjithçka . Ishte dhe 5 vjet tek Deklarimi ( rruajtja për vete ) i pronave .
  Me NENI-n e RI SHTESE , çojeni në fis , që jo Gjermania , por as Gramshi të mos i japi azil pulitik .
  Me përulësinë më të madhe ndaj popullit tim shqiptar , dhe me shpresën , për një të ardhme të shpejtë , më të pastër e më të mirë .

  Përgjigju ↓
Pas