Auto

Ylli i vërtetë i James Bond


               Publikuar në : 18:48 - 04/12/14 |
mapo.al

Të gjithë sytë e medias ndërkombëtare ishin sot tek prezantimi i titullit të filmit të fundit të James Bond.


Në nëntor të vitit të ardhshëm, do mund të shijojmë “Spektrin”, filmin më të fundit me agjentin e famshëm.

Por vëmendja u përqendrua jo vetëm tek kasti i shkëlqyer i aktorëve, por edhe tek makina e re Aston Martin, që do përdoret nga aktori Daniel Craig.

E quajtur DB10, ajo ka një dizajn që të lë pa frymë.

Prodhuesi ka preferuar të mos flasë fare- njësoj si agjenti i famshëm- në lidhje me specifikat e makinës, e cila nuk do dalë në shitje dhe do jetë vetëm pronë e filmit.

Në total janë ndërtuar dhjetë modele të reja.

Ata po ashtu nuk kanë zbuluar edhe detaje për gjërat që do përdorë Bond në makinë.

Më përpara në makinë ka pasur një katapultues, raketahedhës e madje edhe një defibrilator.

Ky është 50- vjetori i përdorimit të kësaj makine në filmat e Bond.

Për herë të parë, makina u shfaq në filmin “Goldfinger” me Seann Connery.

Ky është filmi i katërt i aktorit Daniel Craig.

Në krah të tij do jenë Chritoph Waltz, Monica Bellucci, Lea Seydoux dhe Andrew Scott.

Regjisori Sam Mendes është kujdesur për detajet e makinës, ndërsa kompania thotë se ka frikë se rivalët do i vjedhin dizajnin.

aston

Only 10 of the cars have been built especially for the film and developers are keeping details secret for fear other companies will copy it. Producers are even keeping tight-lipped about what gadgets - the trademark of Bond cars - the vehicle will haveThe car was developed by Aston Martin and Sam Mendes, the director of the latest Bond film, who unveiled the machine this morningThe car was shown off at Pinewood Studios in Buckinghamshire, west of London today at the launch of the new film, due out next yearCraig (centre) will be joined by (left to right) Naomie Harris, Lea Seydoux,  Monica Bellucci and Christoph Waltz in the new blockbusterThe car was produced to celebrate 50 years since Bond first drove an Aston Martin, the classic DB5 used by Sean Connery in GoldfingerBond took to driving other sportscars in the 1970s and 1980s. Piers Brosnan, pictured with a Vanquish ahead of the film Die Another Day, reprised them in the 1990sA gadget in the car even saved the character's life in Casino Royale when he used a defibrillator fitted to the dashboard after being poisonedCLOSE
CLOSE
Pas