Kryesore

Vuante nga demencia, por i kthehet kujtesa pas kësaj diete

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:57 - 23/04/18 |
mapo.al

Një 82-vjeçare britanike, e cila vuante nga demencia, thotë se i është kthyer kujtesa falë një diete ushqimore.


Sylvia Hatzer u shtrua në spital për sigurinë e saj dhe i biri, Mark mendoi se e humbi edhe një prind.


Në spital, ajo akuzonte infermieret se e kishin marrë peng.


Por një dietë e pasur me boronica dhe arra pati një ndikim kaq të fortë te rikthimi i kujtesës, sa ajo po rekomandohet tashmë nga ekspertët.


Të tjera ushqime që përfshihen në dietë janë brokoli, spinaq, fara luledielli, çaj jeshil, tërshëra, patatet e ëmbla dhe si ëmbëlsirë, çokollata e zezë me përmbajtje të lartë kakaoje.

Për demencian, mjekët rekomandojnë edhe kërpudhat, peshkun, kryesisht salmon, dhe fasulet.


Etiketa: , , , ,

Pas