Bota

Vrasja me snajper prej më shumë se 2 mijë metrash parandaloi 20 vrasje
               Publikuar në : 22:17 - 12/08/18 |
mapo.al

Një snajper britanik shtiu një komandant të Shtetit Islamik nga afërsisht 2414 metra (1.5 milje) larg në goditjen më të suksesshme të SAS, sipas raporteve.


Rreshteri thuhet se e ka qëlluar ekstremistin në Afganistan në gjoks me një mitraloz kalibër .50.

Mendohet të jetë hera e parë që armë automatike është përdorur për një snajper të goditur nga SAS dhe vrasja vlerësohet të ketë ruajtur më shumë se 20 jetë.

Objektivi, i cili ishte në listën e vrasjeve britanike dhe amerikane, kishte krahun dhe shpatullën e tij të shqyer për shkak të forcës së plumbit dhe vdiq menjëherë.

Rreshteri, i cili është veteran i konflikteve të Irakut dhe Sirisë, patrullonte fshehurazi një rajon të Afganistanit verior nën sundimin e Isis, shkruan “Mirror”.

Një oficer i lartë i vendosur në Shtabin e Përbashkët të Operacioneve të Posaçme në Kabul dha mbështetjen për vrasjen.


Etiketa: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas