Auto

‘Volkswagen’ rrit fitimet e saj pavarësisht skandalit të ndotjes


               Publikuar në : 18:52 - 30/10/18 |
mapo.al

Kompania automobilistike gjermane ”Volkswagen” arriti të rrisë fitimet në nëntë muajt e parë të vitit, pavarësisht nga vonesat për shkak të testeve të reja të emisioneve dhe gjobës së imponuar ndaj skandalit të emisioneve të naftës, bëri të ditur kompania.


Fitimet neto të kompanisë u rritën 24% në 9,4 miliardë euro (10,7 miliardë dollarë) në tre tremujorin e parë të 2018.

VW gjithashtu ka konfirmuar objektivat e tij për vitin, ku shitjet pritet të rriten 5% më shumë sesa në 2017.

Fitimi operativ i kompanisë ishte pothuajse i njëjtë me të njëjtat nëntë muajt e vitit 2017 në 13,3 miliardë euro krahasuar me 13,2 miliardë euro.


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas