Kronika

Vjedhje spektakolare e energjisë në Lezhë, pranga faturistit dhe pronarit të hotelit


               Publikuar në : 10:28 - 16/08/18 |
mapo.al

Një rast flagrant i vjedhjes së energjisë elektrike është konstatuar së fundi në Lezhë, ndërsa në pranga kanë rënë pronari një hoteli dhe faturisti i OSHEE-së.


Hetimi zbuloi se faturisti Gëzim M. në bashkëpunim me punonjës të tjerë (nën hetim për ndarjen e pergjegjesive), faturonte me 340 lekë në muaj Hotel “Brilant” në Shëngjin, Lezhë.

Njoftimi i OSHEE:

Objekti, me kontrate ne pronesi te Mhill N. nuk faturohej pasi ishte manipuluar matesi, duke shkaktuar dem ne vlera disa milione leke.

Dosja me proceverbalin perkates i eshte dorezuar prokurorisë, per ndjekje penale, ndersa ndaj shtetasve ka nisur procedim penal. Punonjesi eshte shkarkuar nga detyra kurse hotelit i eshte nderpre energjia elektrike.

Sakaq, po dje ka rene ne pranga Isa Ç., pasi kishte nderhyre ne mates, duke vjedhur energji elektrike. Abonenti, i cili eshte kryeplaku i fshatit Malgush, Vau i Dejes, kishte krijuar nje debi rreth 6 milione leke, dhe ndaj tij u more masa e procedimit penal, bazuar mbi te dhenat e testimit, provat dhe procesverbalet e grupit te verfikimit te OSHEE.

OSHEE eshte e detyruar te perserise faktin se askush nuk procedohet ne polici se eshte debitor ndaj faturave, por ne zbatim te nenit 137 te Kodit Penal ndeshkohen ata persona qe: Vjedhin energjine elektrike dhe demtojne matesin

Gjithashtu, “çdo ndërhyrje tjetër e paligjshme dhe e paautorizuar në sistemin e matjes apo në rrjetin elektrik me qëllim përfitimi të paligjshëm, përbën vepër penale dhe dënohet me burgim deri në tre vjet”, thuhet ne nenin 137.

Kur kjo vepër penale kryhet në bashkëpunim, më shumë se një herë, ose nga përdoruesit jofamiljarë të energjisë elektrike ose të rrjetit të shërbimit telefonik, dënohet me burgim nga një deri në pesë vjet.


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas