Aktualitet

Vizita historike: Patriarku rus vjen në Shqipëri               Publikuar në : 08:14 - 18/04/18 |
enton palushi

Patriarku i Rusisë, Kirill do të vizitojë në fund të muajit Shqipërinë, ku do të takohet me Kryepeshkopin Anastas Janullatos, raporton TCH.


Vizita do të zhvillohet nga data 28-30 Prill, ndërsa përveç Kryepeshkopit, Kirill do të takohet edhe me presidentin Ilir Meta, por edhe zyrtarë të tjerë, të lartë shtetërorë.

Lajmi është bërë i ditur nga vetë përgjegjësi i zyrës për shtyp të Patriarkatit të Moskës, Aleksander Volkov.

“Këtë herë ai do të vizitojë kishën martirike të Shqipërisë, e cila vuajti shumë në shekullin e 20 dhe praktikisht u shkatërrua”, thuhet në deklaratën për shtyp të Kishës Orthodokse Ruse.

Gjithashtu, theksohet se Patriarku rus Kirill dhe ai shqiptar, Janullatos, kanë një miqësi gati 50-vjeçare, të cilën e kanë ruajtur dhe forcuar gjithnjë e më shumë.

Kjo nuk është hera e parë që Janullatos dhe Kirill takohen së bashku, por është vizita e parë zyrtare e Patriarkut rus në Shqipëri.

KOMENTO (3)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

 1. Shikoni sfondin e fotos ku ka dale patriarku rus, dhe pastaj gjykoni nese duhet lejuar apo jo te vizitoje Shqiperine. Si ka mundesi nje perfaqesues i Larte i Kishes Ortodokse ka perdorur ne sfond nje foto luftenxitese dhe teper gjakatare?
  Sa Turp!

  Përgjigju ↓
 2. …Sa here qe shqiptaret i afrohen rrenjeve te tyre historike,…fillon aktivizohet aleanca e koleres turko-greke-sllave…Per çfare “kishe martire ” behet fjale…!!!??? Gjate diktatures, asnje prift ortodoks nuk u burgos jo me te pushkatohej…Kisha ortodokse greko-sllave, kishte neneshkruar kontrate te perjetshme me rregjimin komunist qe ne 1945, per ti sherbyer me besnikeri…!!! Ne udheheqjen e larte komuniste 99% ishin kara-mahmute dhe kara-sotire…!!! Kush i lepihet kesaj kolere, ka axhende personale dhe antikombetare…!!!Eshte koha ti bashkohemi familjes natyrale EUROPIANE…

  Përgjigju ↓
 3. …Sa here qe shqiptaret i afrohen rrenjeve te tyre historike,…fillon aktivizohet aleanca e koleres turko-greke-sllave…Per çfare “kishe martire ” behet fjale…!!!??? Gjate diktatures, asnje prift ortodoks nuk u burgos jo me te pushkatohej…Kisha ortodokse greko-sllave, kishte neneshkruar kontrate te perjetshme me rregjimin komunist qe ne 1945, per ti sherbyer me besnikeri…!!! Ne udheheqjen e larte komuniste 99% ishin kara-mahmute dhe kara-sotire…!!! Kush i lepihet kesaj kolere, ka axhende personale dhe antikombetare…!!!Eshte koha ti bashkohemi familjes natyrale EUROPIANE…!!!

  Përgjigju ↓
Pas