Teknologji

Video/ Volkswageni merr mbrapsht 500 mijë automjete


               Publikuar në : 22:54 - 07/04/18 |
mapo.al

Pas pagesës së miliarda dollarëve të gjobave për një skandal të emetimeve në SHBA, Volkswagen tani duhet të parkojë mijëra automobila të shitura me naftë në afro 40 objekte në të gjithë Amerikën.


 

Kompania gjermane e makinave ka paguar mbi 7.4 miliardë dollarë për të blerë gati 350,000 automjete diesel në SHBA që nga shkurti.

 

Kompania thuhet se zotëron 37 objekte të sigurta të magazinimit, duke përfshirë një stadium të rrënuar të futbollit në Miçigan, një ish-fabrikë letre në Minesota dhe një copë toke shkretëtire në Kaliforni.

 

Vend parkimet shërbejnë “për të siguruar ruajtjen e përgjegjshme të automjeteve që janë blerë përsëri sipas kushteve të Volkswagen”, sqaron kompania.

 

“Këto mjete po ruhen në mënyrë të përkohshme për të siguruar funksionimin e tyre afatgjatë dhe cilësinë, në mënyrë që ata të mund të kthehen në treg ose të eksportohen pasi rregullatorët e SHBA-së të miratojnë modifikimet e përshtatshme të emetimeve“, tha zëdhënësja Jeannine Ginivan.

 

Volkswagen ka fshehur mbi 25 miliardë dollarë për të zgjidhur kërkesat nga mbikëqyrësit e mjedisit, pronarët e prekur, shtetet dhe tregtarët në të gjithë SHBA. Kompania ofroi blerjen e rreth 500,000 automjeteve ndotëse në vend. Blerjet thuhet se vazhdojnë deri në fund të vitit 2019.

 

Kompania e makinave duhet të ripërtërijë ose të rregullojë 85 për qind të automjeteve të përfshira deri në qershor 2019 ose të gjykohet një tjetër gjobë e madhe. Në shkurt, Volkswagen tha se kishte riparuar ose rregulluar rreth 83 për qind të automjeteve të mbledhura. Kompania thuhet se ka dërguar 437,273 letra që ofrojnë gati 8 miliardë dollarë kompensim dhe blerje deri në muajin shkurt.


Etiketa: , , , , , , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas