Aktualitet

Video/ Tragjedia nga zjarret, grekja e mbijetuar godet nënkryetarin e Këshillit të Mbrojtjes Civile
               Publikuar në : 15:55 - 26/07/18 |
mapo.al

Episode dhune dhe përplasje fizike kanë ndodhur jashtë një ndërtese ku u mbajt mbledhja e jashtëzakonshme e këshillit të qytetit. Gjithashtu dhe takimet me dyer të mbyllura u shoqëruan me shumë tensione.


Banorët që i mbijetuan zjarrit shkatërrues në Matios dhe Red Harbor, të zemëruar sulmuan zëvendës Kryetarin e Maratonës për Mbrojtjen Civile të Maratonës jashtë një ndërtese ku ai pritej të drejtonte këshillin e jashtëzakonshëm të qytetit.

Episodi nisi kur një grua e indinjuar, një këshilltare lokale në Mati, sapo e pa nënkryetarin Vaios Thanasia, vrapoi dhe e sulmoi atë fizikisht.

Siç dihej, autoriteteve u ishte kërkuar të pastronin zonën nga pishat e vjetra dhe nga mbeturinat që në prill të këtij viti, por asgjë nuk ishte bërë.

Nënkryetari i Komunës u përpoq të mbrohej duke e goditur gruan mbrapsht, por një tjetër qytetar ndërhyri duke shprehur të gjithë dufin e tij mbi nënkryetarin Thanasia.

Momentet e tensionit u shfaqën gjithashtu në mbledhjen e Këshillit Bashkiak të Maratonës, ku banorët shprehën indinjatë, ndërsa të afërmit e viktimave nuk e fshehën zemërimin e tyre për qëndrimin e autoriteteve komunale dhe mungesën e një plani për t’u marrë me zjarrin në Neo Voutzas dhe Mati, shkruan fax web.

Në “syrin e ciklonit” u gjet dhe kryebashkiaku Ilias Psinakis, nga i cili ata kërkonin të dinin se pse vendbanimet nuk u evakuan dhe banorët u dogjën brenda shtëpive të tyre.

Në këtë takimi vetë kryetari Psinakis nuk mori pjesë, ndërsa zona rreth godinës ku u mblodh këshilli i qytetit pothuajse u shndërrua në një ring.

 


Etiketa: , , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

CLOSE
CLOSE
Pas