Ekonomi

Video / Simulacioni në 3D, si u shemb ura Morandi dhe 5 hipotezat e ngritura
               Publikuar në : 18:09 - 05/09/18 |
mapo.al

Një simulacion në 3D i shembjes së uresë Morandi është krijuar nga studio gjermane Kostack, që ngre 5 hipoteza për shkaqet e mundshme të shembjes së urës, me ndihmës e software-it Constraints Builder, i krijuar pikërisht për të stimuluar shembjet strukturore.


Modeli është krijuar duke përdorur dizenjot origjinale të strukturës, duke nxjerrë informacione të mëtejshme nga fotot e urës së shkatërruar dhe nga fotot satelitore të zonës.

43 persona humbën jetën nga shembja e urës Morandi, mes të cilëve edhe dy shqiptarë.

 


Etiketa: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas