Bota

Video/ Mot i çmendur, përmbytje masive në Francë

Përmbytjet e rënda kanë detyruar evakuimin e 1,600 njerëzve – shumica e tyre kampistë – në Francën jugore, thonë zyrtarët për BBC.

Ata thonë se një 70-vjeçar gjerman i cili po ndihmonte për mbikëqyrjen e fëmijëve në një nga kampet verore, ka humbur.Zonat më të këqija janë Gard, Ardeche dhe Drôme. Më shumë se 400 zjarrfikës dhe policë – si dhe katër helikopterë – janë në punë për evakuimin e banorëve.

Përmbytjet vijnë pasi Franca jugore dhe shumica e Evropës përjetuan një mot të jashtëzakonshëm të nxehtë.

 

PasPara

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *CLOSE
CLOSE
Pas