Kryesore

Video/ Kualifikimi i Anglisë, tifozët në delir festojnë mbi taksi dhe autobusë fitoren


               Publikuar në : 16:23 - 08/07/18 |
mapo.al

Kualifikimi i Anglisë në gjysmë finalen e kupës së Botës ka sjellë entuziazëm, gëzim por edhe vandalizëm në qytetet e Britanisë së Madhe.
Në fotot dhe video e publikuara nga Dailymail shfaqen tifozë të cilët kërcejnë mbi makina, autobusë, taksi dhe ambulance për të festuar fitoren e ekipit të tyre.
Disa te tjerë u morën përpara nga makina mbi të cilën udhëtonin duke u plagosur.


Disa të tjerë u arrestuan pas përleshjeve në rrugë. Rreshteri Wayne Baker i policisë së West Yorkshiore, e quajti një zhgënjim të madh reagimin e tifozëve anglez, duke e quajtur edhe turp kombëtar.

‘Vetëm ekipi i futbollit më bën të jem një anglez krenar, jo këto gjeste vandaleske që po shoh nëpër rrugët e qyteteve’ tha reshteri.

Mark Walsh nga Policia e Hampshire ka shkruar teksa publikon një foto të makinës së shkatërruar të ambulancës.
‘Ky është një mjet që duhet për ndihmën e shpejtë dhe duhen shumë para për ta sjellë atë në gjendjen e mëparshme në dobi të publikut’.

Shërbimi i Ambulancës së Londrës publikoi imazhet e dëmtimit të automjetit.

Ata shkruan: “Ne jemi të kënaqur me rezultatin e ekipit tonë, por kjo nuk justifikon aspak vandalizmat”.

Ja një galeri me foto nga festimet në Londër.

 


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas