Bota

Video / E pyesin për Bill Klinton, ‘tërbohet’ Monica Lewinsky, ikën nga studio


               Publikuar në : 18:20 - 04/09/18 |
mapo.al

Monica Lewinsky hoqi mikrofon e saj dhe u largua nga studio gjatë një interviste në Jerusalem të hënën pasi u pyet nëse ajo priste ende një falje personale nga ish-presidenti Bill Clinton lidhur me skandalin e tyre seksual në vitet 1990.


Aktivistja anti-ngacmimeve, 45 vjeç, u largua nga intervista menjëherë.

“Më vjen keq, nuk do të jem në gjendje ta bëj këtë”, tha Lewinsky.

Ajo më vonë lëshoi ​​një deklaratë në Twitter duke thënë se kishte paralajmëruar moderatoren që më parë të mos pyeste për marrëdhënien që Lewinsky kishte me Clintonin kur ajo ishte një praktikante e Shtëpisë së Bardhë.

“Kishte rregulla  të qarta për atë që do të diskutonim dhe çfarë nuk do të bënim. … Kur ajo më pyeti në skenë, me mospërfillje të hapur për marrëveshjen tonë, më bëri të qartë se më kishte mashtruar,”tha Lewinsky.

Pyetja erdhi pasi Lewinsky dha një fjalim në konferencë mbi “rreziqet dhe pozicionet e internetit”, të cilat ajo tha se kishte menduar të jetë tema e bisedës saj.

Unë u largova sepse është më e rëndësishme se kurrë për gratë që të ngrihen për vete dhe të mos lejojnë të tjerët të kontrollojnë narrativën e tyre”, shtoi ajo.

Klinton kohët e fundit këmbënguli se nuk mendonte se ishte e nevojshme t’i ofronte një falje personale pasi që kishte kërkuar vazhdimisht falje publike.

Lewinsky, i cila për vite me radhë qëndroi e qetë për marrëdhënien para se ta shfaqte në publik, shkroi në mars se marrëdhënia e tyre “nuk ishte sulm seksual”, por “përbënte një abuzim të fuqishëm të pushtetit”.


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas