Media

Video/ ‘Çmendet’ historiani nga Tirana: Shqiptarët s’kanë ekzistuar kurrë, u krijuan nga turqit

Historiani me gradën doktor të mbrojtur në Firence, Itali për nacionalizmin shqiptar Olsi Jazexhi ka dhënë një intervistë për një televizion në Maqedoni, të mbushur me deklarata anti-shqiptare dhe teza sllave kundër Shqipërisë dhe Kosovës.


Në emisionin ‘Vo Centar’, Jazexhi ka thënë se Gjergj Kastriot Skënderbeu nuk ishte shqiptar, por greko-bullgar.

Madje ai ka deklaruar se shqiptarët janë një komb i shpikur nga turqit, ndërsa Kosova ka qenë e banuar nga serbët ortodoksë përpara se të mbërrinte Perandoria Osmane.

Por edhe gazetari maqedonas u hapit nga përfundimet e tij anti-shqiptare, saqë e pyeti në një moment nëse ishte vërtet shqiptar.

Disa nga deklaratat e Olsi Jazexhi në emisionin maqedonas:

Skënderbeu ishte një luftëtar serbo-bullgar dhe familja e tij kishte prona në Shqipërinë e sotme. Austro-Hungaria vendosi ta bëjë hero të shqiptarëve.

-Shqiptarët ,si maqedonasit dhe grekët janë kombi i ri. Në kohën kur Skënderbeu zhvilloi luftën nuk ekzistonin shqiptarët.

-‘Albania’ ishte term që i referohej Kroacisë dhe Malit të Zi.

-Përpara ardhjes së Perandorisë Osmane, në Kosovë shumica e njerëzve ishin serb ortodoks, në Maqedoni gjithashtu. Në Shqipëri shumica e tomponimeve janë sllave. Me ardhjen e turqve filloi islamizimi dhe albanizimi.

-Shqiptarët kanë asimiluar sllavët.

-Nënë Tereza nuk është shqiptare, por vllehe.

-Nuk ka tre shtete shqiptare në Ballkan. Kosova është e dominuar nga mafia.

-Ibrahim Rugova ishte një agjent i Vatikanit.

PasPara

1 koment

 1. PËR DIJENI INTELEKTUALËVE SHQIPTARË:

  -KY NUK KA LAJTHITUR, JO, KY QEN BIR QENI, PAGUHET RREGULLISHT PREJ TURQISË PËR TURQIZIMIN DHE ISLAMIZIMIN E SHQIPËRISË PIKËRISHT TANI QË SHQIPËRIA PO I AFROHET GJITHMONË E MË SHUMË PORTËS SË EUROPËS E JO PORTËS SË LARTË TË SULLTANIT.

  -FATKEQSISHT NË TË NJËJTËN VALË ANTI-EUROPJANE E PRO TURKO-ERDOGANE ËSHTË DHE KRYEMINISTRI YNË.

  -KY ARABO-MUTLIMAN QË KA KOHË QË PJERDH NGA GOJA ANTI-SHQIPTARIZËM, PËR CUDI BREDH NËPËR BOTË JO ME PASAPORTË TË TURQISË APO TË ARABISË SAUDITE POR ME PASAPORTË… KANADEZE.

  NUK KEMI PARË ENDE ASGJË AKOMA ME KTA BASTARDË.

  TUNG!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Pas