Sociale

Vandalizëm me biçikletat, Mobike kërcënon të largohet nga Mançesteri. Po në Tiranë?


               Publikuar në : 20:59 - 22/08/18 |
mapo.al

Mançesteri mund të jetë qyteti i parë në botë që braktiset nga Mobike, pas vjedhjeve dhe vandalizmit të vazhdueshëm. Firma kineze ka lëshuar një paralajmërim të fundit për banorët e Mançesterit pas një viti që ka parë një numër të konsiderueshëm biçikletash të dëmtuara, të vjedhura ose të hedhura në kanal.


Çdo muaj, 10% e flotës së Mobike në Mançester është zhdukur ose dëmtuar, sipas Steve Milton, udhëheqës i komunikimit global dhe i marketingut i Mobike. Shumë biçikleta janë gjetur sipër shtyllave, të braktisura nëpër qendra tregtare, të mbyllura në parkingje makinash apo të fshehura nëpër shkurre. Disave u ishin hequr GPS dhe ishin lyer me ngjyra të tjera.

“Ky nuk është një kërcënim i kotë. Humbjet janë të papërballueshme. Të gjithë janë të pakënaqur me situatën aktuale. Përdoruesit janë të pakënaqur sepse nuk mund të gjejnë biçikleta kur duan, policia është e pakënaqur sepse humb kohë me vandalizma dhe ne jemi të pakënaqur sepse nuk jemi duke ofruar shërbimin që duam”, deklaroi Milton.


Etiketa: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas