Aktualitet

Ushqimet në pluhur, shitja pa higjienë në aksin Korçë-Pogradec


               Publikuar në : 15:43 - 04/06/18 |
mapo.al

Fermerët rajonalë të Korçës kanë përshtatur hapësirat përgjatë akseve nacionale në tregje të improvizuara.


Përgjatë aksit nacional Korçë-Pogradec, fermerët kanë improvizuar tezga shitje për prodhimet e tyre ku nuk shihen vetëm produkte bujqësore por edhe prodhime të bëra në mënyrë artizanale.

Mungesa e hapësirave funksionale si tregje për prodhimet bujqësore sipas fermerëve i ka detyruar ata që të shesin buzë rrugës jashte çdo standardi higjeno-sanitar.

Çdo ditë banorët e fshatrave të fushës së Korçës, Bulgarec, Biranj, Lumalas, Zvirine, Pirg etj., zbresin në këtë aks dhe sjellin me vete fasule, qepë, turshi, reçel, uthull molle. E kanë të vetmen mënyrë mbijetese

Por që nga kushtet me të cilat prodhohen dhe deri te tregtimi mes pluhurit të rrugës dhe tymit të automjeteve, kjo mënyrë tregtimi e shton pasigurinë e konsumit të këtyre ushqimeve.


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas