Shëndeti

Ulni kolesterolin me këtë kurë popullore kineze
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:14 - 17/08/18 |
mapo.al

Kinezët kanë përdorur recetën që do të gjeni më poshtë tash e shumë vjet, madje konsiderohet si një nga recetat më të suksesshme të mjekësisë alternative në Kinë.


Kjo recetë ka efekt në normalizimin e nivelit të kolesterolit në gjak dhe përmirëson funksionin e zemrës.


Madje është shumë e thjeshtë për tu përgatitur në shtëpi dhe është krejtësisht natyrale, pa asnjë efekt anësor në organizëm.Përbërësit:
1 litër ujë i filtruar
3 limonë organikë të madhësisë së mesme
36 thelpinj hudhre


Përgatitja:
Qërojeni hudhrën dhe prejeni në copë të mëdha. Më pas pastroni limonët dhe vendosni ata të qëndrojnë në ujë me pak sodë bikarbone ose e njohur si sodë e bukës në ujë.
Lërini të qëndrojnë për një orë, pas largoni nga uji limonët dhe preni në copë.
Në të njëjtën kohë nxejeni sasinë e ujit dhe më pas shtoni copat e prera paraprakisht të limonit dhe hudhrës në ujin e nxehtë.


Vendosni më pas sërish në nxehtësi dhe lërini të zihen në temperaturë të ulët por mos e lëni të valojë uji.
Pas zierjes për 15 minuta, largojeni nga shportei. Pas pak minutave, vendoseni këtë lëng në friogrifer dhe lëreni të qëndrojë gjatë gjithë natës. Kullojeni lëngun në mëngjes dhe konsumoni 50 ml nga ky lëng tri herë në ditë, para ushqimit.

 


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas