KMR

U frymëzua nga filmi ‘Top Gun’… tani 26-vjeçarja është pilotja e parë femër në Japoni


               Publikuar në : 12:42 - 28/08/18 |
mapo.al

Një vajzë japoneze do të fluturojë si femra e parë pilote luftarake në historinë e vendit. Historia e pilotes së re ka mbushur me krenari vendin dhe lajmi është pasqyruar ne mediat ndërkombëtare.


Togerja 26-vjeçare Misa Matsushima me detyrë në Forcat e Armatosura të Mbrojtjes Ajrore të Japonisë është certifikuar për drejtimin e avionëve luftarak pas përfundimit të trajnimit të fluturimeve me avionin F-15.

“Dëshiroj të vazhdoj të punoj shumë për të përmbushur detyrën time, jo vetëm për veten por edhe për vajzat që do të ndjekin këtë rrugë në të ardhmen,”-u tha Matsushima gazetareve.

Togerja e ka pasur gjithmonë endërr drejtimin e avionëve luftarak dhe ka admiruar pilotet që kur kishte pare në shkollën fillore filmin ikonik te Hollivudit “Top Gun”.

Forcat Ajrore japoneze nisën të rekrutonin femra në vitin 1993, por rolet e tyre nuk përfshinin edhe ato të pilotit të avionëve luftarakë apo avionëve të gjurmimit.

Gjithsesi 3 vite më pare ushtria hoqi rregulloren që i pengonte pilotet femra të merrnin pjesë në misionet luftarake dhe zbuluese. Aktualisht janë edhe 3 vajza të tjera që po trajnohen për t’iu bashkuar grupit elitar të pilotëve luftarakë.

Ndërkohë njoftohet se pilotja do të jetë me detyrë në njësinë 5 të Bazës Ajrore Japoneze Kjo njësi shërben për ndërhyrje të menjëhershme ndaj avionëve që hyjnë pa leje në hapësirën ajrore të Japonisë.

Kjo është arritja e parë në vendin aziatik pas kërkesave kombëtare për barazi më të madhe gjinore. Japonia është një vend tradicionalisht i dominuar nga meshkujt.

<
>
First Lieutenant Misa Matsushima of the Japan Air Self Defence Force poses beside an F-15J air superiority fighter at Nyutabaru airbase in the outskirts of Miyazaki, Miyazaki prefecture on August 23, 2018. - Japan will shortly have its first female fighter pilot, the military said on August 23, with the "Top Gun" inspired officer vowing to blaze a trail in the sky for other women. Misa Matsushima finished her training to fly F-15s and will officially be named a fighter pilot effective on August 24, 2018, the ministry said in a brief statement. (Photo by JIJI PRESS / JIJI PRESS / AFP) / Japan OUT (Photo credit should read JIJI PRESS/AFP/Getty Images)
7CNA9eFH5J1Gv2its 69auttrs_misa-matsushima_625x300_23_August_18 640x360x180824110930-01-misa-matsushima-pilot-super-tease-1024x576.jpg.pagespeed.ic.oJMtq4ZDW9 39226639_2229726960582910_5875227824536682496_n 235318476 180824111800-02-misa-matsushima-exlarge-169 180824111804-03-misa-matsushima-exlarge-169 JAPAN-WOMEN-DEFENCE japan-1-784x441 McDonnell_Douglas_(Mitsubishi)_F-15J_Eagle,_Japan_-_Air_Force_AN2185379_1140x420_crop Misa-Matsushima misa-matsushima-1_1535128742-4343915 noi-vadászpilota-japan2 n-pilot-a-20180824-601x450 sddefault


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas