Bota

Trump: Avokati i Shtëpisë së Bardhë do të largohet nga detyra


               Publikuar në : 22:45 - 29/08/18 |
mapo.al

Don McGahn, avokati i Shtëpisë së Bardhë, do të japë dorëheqjen nga posti i tij vjeshtën e këtij viti, konfirmoi Donald Trump të mërkurën.


Presidenti i SHBA u raportua se ishte shqetësuar nga zbulimi i fundit që McGahn kishte bashkëpunuar gjerësisht me hetimin e Robert Mueller për ndërhyrjen e rusve në zgjedhjet presidenciale.

McGahn u takua vullnetarisht me ekipin e këshilltarëve të posaçme të paktën tre herë gjatë nëntë muajve për një intervistë prej 30 orësh, njoftoi New York Times dhe ekipi ligjor personal i Trump kurrë nuk kërkoi një shpjegim të detajuar të asaj që tha ai.

McGahn ka punuar si avokat në fushatën presidenciale të Trump para se të marrë detyrën e tij në Shtëpinë e Bardhë. Ai është një ish-komisioner i zgjedhjeve federale dhe një ish-partner në Jones Day, një firmë ligjore e fuqishme globale.

Në Shtëpinë e Bardhë, McGahn ndihmoi Trump të instalojë gjyqtarët konservatorë në postet e larta në një nivel rekord, me konfirmime të suksesshme të 12 gjyqtarëve të gjykatave të apelit, gjashtë gjyqtarëve të gjykatave të qarkut dhe një gjykate të lartë gjyqësore, Neil Gorsuch .

”Avokati i Shtëpisë së Bardhë, Don McGahn do të lërë postin në vjeshtë, menjëherë pas konfirmimit të gjyqtarit Brett Kavanaugh në Gjykatën Supreme’’, njoftoi Trump në një postim në Twitter.

”Kam punuar për një kohë të gjatë me Don dhe e vlerësoj vërtetë punën e tij”, shtoi ai, pa dhënë më shumë sqarime në lidhje me arsyet e largimit.

Nuk është e pazakontë që këshilltarët e Shtëpisë së Bardhë të vijnë e të shkojnë gjatë një administrate.

Një person i afërt me McGahn i tha Washington Post se ai po planifikonte të largohej në vjeshtë.

Megjithatë, McGahn thuhet se nuk e ka diskutuar këtë plan me Trump dhe ishte i befasuar nga mesazhi në “Twitter” i Presidentit.


Etiketa: , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas