KMR

Truket për të rritur epshin dhe për të bërë seks të mirë

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 20:40 - 21/08/18 |
mapo.al

Uji dhe erosi janë një binom super klasik


Nxehtë, zagushi, djersë: pirja e ujit është thelbësor për plotësimin e lëngjeve dhe kripërave minerale në trupin tonë. Por, jo vetëm: uji është një aleat i shkëlqyer për seksin, veçanërisht për femrat. Prandaj, pirja e ujit bëhet e domosdoshme jo vetëm për t’u hidratuar tërësisht dhe për të ruajtur bukurinë tonë, por edhe për të stimuluar dëshirën dhe për të siguruar që pushimet tona të jenë ‘al top’ edhe midis çarçafëve.


Jo vetëm aperitivë: në pushime le të kujtojmë se një mojito ose një pina colada janë të këndshme dhe ndoshta shuajnë edhe etjen, na bëjnë të humbasim pak kontrollin dhe me siguri na ndihmojnë të lirohemi, por për të qenë perfekte takimet tona të dashurisë, nuk duhet të harrojmë kurrë të pimë shumë ujë.


Takime të nxehta: Tashmë është e deklaruar se sa më i madh të jetë epshi, aq më e lartë është humbja e lëngjeve. Për shkak të tensionit erotik, në fakt, rritet temperatura e trupit, duke shkaktuar skuqje, djersitje dhe ndjenjën tipike të nxehtësisë intensive që mund të ndryshojnë në varësi të kohëzgjatjes dhe intensitetit të marrëdhënieve seksuale. Prandaj, duhet të bëhet një furnizim i mirë me ujë, duke pasur parasysh se derisa lëngu të arrijë nivelin ndërqelizor, janë të nevojshme dymbëdhjetë deri njëzet e katër orë: të parandalosh është më mirë se të kurosh!


Pa pengesa: Kënaqësia e një marrëdhënieje intime që nuk ka si një efekt anësor disa djegie të bezdisshme për shkak të lubrifikimit të dobët lidhet me konsumimin e ujit në dymbëdhjetë deri në njëzet e katër orë përpara. Fatkeqësisht, me moshën dhe një dietë të pasur me kripë mund të rritet ndjenja e thatësisë, duke e bërë të vështirë lubrifikimin natyral të trupit. Sikur kjo të mos ishte e mjaftueshme, rritet edhe niveli i stresit, kështu që për të shmangur efektet negative le t’i besojmë një partneri, me të cilin ndihemi mirë dhe që na çon ngadalë dhe me qetësi në një takim me një shkallë të lartë pasioni.

Dhimbje koke, lamtumirë! Gjatë seksit, shumë lëngje humbasin dhe dehidratimi ka një ndjenjë të gjerë të lodhjes si një efekt anësor. Përveç kësaj, një organizëm i dehidratuar është bezdisës, i lodhur dhe ndër simptomat më të zakonshme ka edhe dhimbjet e kokës dhe humorin e keq. Pirja e ujit është gjithashtu funksionale edhe për suksesin e një marrëdhënieje: prandaj, sa më shumë kohë të jemi me të, aq më shumë ujë duhet të pimë. Ta marrim me vete edhe në çantë, sepse nuk i dihet kurrë…

Më tregoni se si hani!: Trupi ynë është i përbërë kryesisht nga uji, me një përqindje që ndryshon gjatë gjithë jetës: maksimumi tek të sapolindurit dhe zvogëlohet gjatë viteve. Përqindja e ujit në trupin tonë është e ndryshme nga personi në person, por në çdo rast është me rëndësi themelore të merret sasia e duhur e lëngjeve, të cilat mund të integrohen në sajë të ushqimit. Në verë, sidomos, mos harroni të përfshini perimet dhe frutat sezonale në dietë, ndërsa sheqernat duhet të shmangen, sepse jo vetëm shkaktojnë një sasi të madhe të kalorive, por gjithashtu promovojnë prodhimin bakterial. Kështu që u thoni po supave dhe gjellëve, të cilat mund t’i shijoni edhe të ftohta me fruta dhe kos të bardhë. Ne jemi ajo që hamë, madje edhe në shtrat: gra, jeni të paralajmëruara… /Shqip

 


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas