Kryesore

Tmerr me mishin e sufllaqeve, të vërtetat e cilësisë dhe sigurisë
               Publikuar në : 08:47 - 26/08/18 |
mapo.al

Sufllaqet janë një ushqim i shpejtë mjaft popullor në Shqipëri i huazuar nga Greqia dhe Turqia.


Mishi shërbehet me pite, sallatë, patate të skuqura dhe salca të ndryshme. Në dukje, kjo pjatë është për të lëpirë gishtat. Në të vërtetë, a do ta dini çfarë ka brenda në mishin që po hani?

AgroWeb.org ka kryer një vëzhgim mbi shumë prej dyqaneve që shërbejnë doner ose sufllaqe.

Shumë njerëz besojnë se shtresat e puthitura të mishit të përpunuar janë me të vërtetë prej mishit të pulës, viçit ose derrit dhe të pasuruar me erëza nga më të ndryshmet.

Në teori, mishi për përgatitjen e donerit duhet të jetë prej pule, viçi, qengji ose derri. Por, janë pikërisht erëzat dhe salcat që e maskojnë mjaft mirë përmbajtjen e vërtetë të donerit.

Në rastin e donerit të pulës, është jashtëzakonisht e vështirë të kuptosh nëse mishi është i importuar ose vendas.

Kjo pikërisht në këtë kohë kur e gjithë bota ashtu si edhe Shqipëria është tronditur nga lajmet e importit të mishit të kalbur apo me salmonelë nga Brazili.

Çfarë ka Brenda Mishit të Sufllaqeve

Një vëzhgim i AgroWeb.org në tregun e përgatitjes së donerit ka zbuluar se në 15% të rasteve mishi i reklamuar si pule, përmbante edhe mish viçi.

Në raste të tjera, doneri i mishit të viçit përmbante edhe mish derri.

Nga pikëpamja shëndetësore, ajo që duhet të dini është se doneri nuk përgatitet nga copa të mirëfillta mishi pa dhjamë.

Përkundrazi, shumica e donerëve që shihni në treg përgatiten nga mbetjet e mishit të viçit, derrit, pulës siç janë, këmbët, veshët, gjuha, bishti dhe mbetje të tjera të pazakonta që kasapët duhet t’i hedhin në plehra.

Gjatë prodhimit, mishi ose pjesë të tij përpunohen me erëza dhe shtypen duke marrë një formë cilindrike

Gjë që e bën të pamundur përcaktimin e prejardhjes së vërtetë të mishit, ose vërtetësinë e pretendimit të shitësve dhe prodhuesve.

E si të mos mjaftonte kjo, prodhuesit e donerit kanë shumë mangësi në shpjegimin e përbërësve dhe përqindjeve të duhura në produktet që ata shesin.

Cilësia dhe Siguria
Hulumtimet e AgroWeb.org tregojnë se donerët në të vërtetë kanë një përmbajtje shumë të lartë kripe dhe dhjami, që e bën masën shtazore më të lëngshme.

Një porcion me doner përmban 14.7 gramë kripë, më shumë se dyfishin e sasisë së lejuar ditore të kripës që është 6 gramë.

Niveli i yndyrës është gjithashtu shqetësues: 117.2 gramë yndyrë.

Ndërkohë që doza ditore e lejuar për meshkujt është 95 gramë dhe për femrat 70 gramë.

Kjo sasi është e barabartë me një shishe 750 ml me vaj vegjetal. Cilësia e këtij të fundit është për t’u diskutuar.

Nga ana tjetër, kur vjen puna te servirja e donerit, masa cilindrike zhvishet dalëngadalë ndërkohë që mishi rrotullohet dhe piqet.

Në shumë dyqane ku xhiroja nuk është shumë e madhe, një doner i plotë nuk shitet brenda ditës. Kjo do të thotë se ai paketohet, ruhet në frigorifer, në rastin më të mir.

Ose vendoset të piqet sërish të nesërmen ose të pasnesërmen në varësi të shitjeve.

Pra, i njëjti mish, ngrohet dhe ftohet çdo ditë deri në copën e fundit.

Për fat të keq, pavarësisht studimeve dhe vëzhgimeve është krejt e pamundur të dish plotësisht se çfarë përmban me të vërtetë ai ‘mal’ mishi në cilindër.

Fakte ushqimore
Një racion me doner përmban 175 kalori, 11.5 yndyrna, 60 mg kolesterol, 265 mg kripë.

Po ashtu përmban 2 gramë karbohidrate, 0.5 gramë fibër, 0.5 gramë sheqer dhe 16 gramë proteina.

Nëse njeriut i nevojiten normalisht 2,000 kalori në ditë.

Një racion me doner ofron 25% të dozës së lejuar ditore të yndyrnave të ngopura, 20 përqind të kolesterolit, 10 përqind të kripës dhe 30 përqind të proteinave.

Është e qartë që doneri nuk është zgjidhja ideale për një shëndet të mirë, por si gjithmonë, kjo mbetet në dorën e konsumatorit. Është ai që mban frerët e shëndetit të vet./AgroWeb.org


Etiketa: , , , ,

loading...

loading...
KOMENTO (3)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

 1. Prape ju. Mbaruat me Domaten filluat me sufflaqen.
  Po nese jeni kaq te sigurt ne ate qe thoni, pse nuk i coni faktet tusja tek institusionet perkatese apo dhe ne prokurori.
  Si e matet ju sasine e yndyres 117 gr dhe te kripes 16.4 gr. Ne cilet laboratore ? Cfare kualifikimi kane njerzit tuaj qe survejuan kete proces dhe cila eshte metodika e perdorur? Sa teste keni kryer dhe sa dyqane keni inspektuar per te mbeshtetur perfundimet tuaja?
  Bull-shit. Vetem fjale dhe llum gazetaresk. Asgje e besueshme. Turp qe ja beni kete biznesit shqiptar qe paguan taksa! Juve nuk ju shqeteson aspak cilesia e ushqimit. Po, po! Ju doni vetem te mbillni panik se per kete jeni paguar!

  Përgjigju ↓
   1. Probleme me ushqimin ka plot. Jo vetem tek ne por edhe gjetke. Thjesht mendoni pak se si mund te shitet sallam me 350 lek/kg. Pra eshte e qarte qe aty ka perberes shtese deri ne 70% si patate, miell. Ereza etj. Kjo nuk do te thote qe te ulerijme duke thene “obo bo cfare hame”. Thjesht hame nje sallam me pak mish. Dhe kjo ka te beje me nivelin e jeteses dhe te mireqenies. Problemi ketu eshte transparenca. Pra etiketa duhet te shpjegoje permbajtjen ne menyre te plote dhe gjithesejcili ben zgjedhjen e vet. Por nje sallam 350 lek per kg nuk do te thote domosdoshmerisht i demshem apo i rrezikshem. Kete duhet ta thone laboratoret dhe institucionet.
    Tung.

    Përgjigju ↓
Pas