Bota, Kryesore

Tmerr arrestimet në Turqi, Erdogan do burgosë edhe 331 ushtarë

Vazhdojnë ende operacionet në Turqi për ndalimin e personave të lidhur me klerikun fetar, Fethullah Gulen e këtë herë bëhet fjalë për 331 ushtarë, të cilët fajësohen për orkestrim të tentimeve të dështuara për grushtet e shtetit dy vjet më parë.

Mediat turke shkruajnë se operacionet janë duke u zhvilluar në dhjetëra provinca në gjithë Turqinë. Gazeta të tjera kanë thënë se në mesin e personave që mund të përballen me ndalim janë 10 kolonelë dhe një gjeneral në pension. Operacionet kanë nisur rreth orës 5 të mëngjesit të së premten nga policia kundër terrorizëm.Operacione të ngjashme kanë qenë shumë të shpeshta prej tentimeve të dështuara për puç, pasi rreth 160,000 persona janë ndaluar dhe pothuajse numri i njëjtë i personave janë shkarkuar nga pozita, ka njoftuar në muajin mars, Zyra për të Drejtat e Njeriut në Kombet e Bashkuara.

PasPara

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *CLOSE
CLOSE
Pas