Aktualitet

“The Washington Post”: Saimir Tahiri rrezikon 15 vite burg


               Publikuar në : 14:25 - 14/05/18 |
mapo.al
E përditshmja amerikane “The Washington Post” shkruan se Saimir Tahiri rrezikon deri në 15 vite burg, nëse shpallet fajtor ndaj akuzave për përfshirje në afera droge e korrupsioni.

Prestigjiozja amerikane pasqyron në një shkrim të saj vendimin e Gjykatës së Krimeve të Rënda për të lënë në arrest shtëpie ish-ministrin e Brendshëm.


“The Washington Post” thekson faktin se prokurorët kishin kërkuar masën e sigurisë “arrest me burg” për Saimir Tahirin, por Gjykata e la në arrest shtëpie.

Ai akuzohet se gjatë periudhës 2013 – 2017 kur drejtonte Ministrinë e Brendshme, kishte lidhje me një grup kriminal që kanë trafikuar sasi të mëdha kanabisi. Disa prej krerëve të këtij grupi u arrestuan në Itali dhe Shqipëri – vijon më tej shkrimi.

“The Washington Post” përmend faktin se ish-ministri i ka hedhur poshtë akuzat, ndërsa citohet deklarata e avokatit Maks Haxhia që e konsideroi të tepërt masën e arrestit të shtëpisë, pasi ndaj klientit të tij nuk është paraqitur asnjë provë e re.

Më tej thuhet se vendimi i Gjykatës së Krimeve të Rënda u përshëndet edhe nga ambasadori amerikan Donald Lu, ndërsa kryeministri Rama tha se e respektonte atë duke kërkuar proces të drejtë dhe transparent.

Tv Klan


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas