Aktualitet

“The Economist”: Pse Shqipëria është e para në botë për përdorimin e kokainës…


               Publikuar në : 10:33 - 24/08/18 |
mapo.al

18 milion njerëz në mbarë botën janë përdorues të kokainës. Kështu thuhet në raportin e fundit publikuar në reportazhin e shkurtër të “The Economist” me titull: “Pse kartelet po fitojnë”, e cila paralajmëron se lufta në drogëra po çon drejt një krize të re.
Britania, Spanja, Australia dhe Shtetet e Bashkuara konsumojnë kokainën më së shumti. Por përqindjen më të madhe e mban Shqipëria dhe 2.5% e popullsisë konsumon drogë, duke mbajtur kështu vendin e parë, raporton “The Economist”.


“Kjo pasi Shqipëria është një vend tranzit për kokainën afgane”,- arsyeton kjo media prestigjioze.

Plot 2.200 dollarë kushton një kile kokainë në xhunglën e Kolumbisë, por në Meksikë mund të shkojë 12 mijë deri në 16 mijë dollarë.

Por, në Europë e njëjta kile shkon nga 53 deri në 55 mijë dollarë.

economist


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas