Rajoni

Thaçi: Marrëveshja me Vuçiçin s’e cenon Maqedoninë


               Publikuar në : 15:03 - 12/09/18 |
mapo.al

Presidenti Hashim Thaçi ka vizituar sot Shkupin, ku është takuar me kryeministrin e Maqedonisë Zoran Zaev, ndërsa theksoi se marrëveshja me Aleksandër Vuçiçin nuk e cënon Maqedoninë.


“Nuk do të bëjmë asnjë marrëveshje që cenon miqtë tanë as Maqedonisë, as Shqipërinë as malin e Zi dhe asnjë vend tjetër, por do të jetë një marrëveshje e koordinuar në plotësi me BE-në me SHBA dhe miqtë e partnerët tanë”,- ka thënë Thaçi.

Ndërkohë, Zaev deklaroi se: “Maqedonia përshëndet dialogun mes Kosovës dhe Serbisë.

Maqedonia mbështet zgjidhjen që do të çoj përforcoj paqen dhe stabilitetin në rajon. Është e rëndësishme që liderët e rajonit të bashkohen në rrugën drejtë integrimit euro-atlantik”.

Thaçi po ashtu nënvizoi rëndësinë e bashkëpunimit mes dy vendeve.

“Kosova dhe Maqedonia nuk kanë asnjë çështje të hapur, janë dy shtete mike me një bashkëpunim të shkëlqyer”,- deklaroi Hashim Thaçi.


Etiketa: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas