Aktualitet

Testi i ADN, zgjidhja e vetme për identifikimin e viktimave të zjarreve në Greqi


               Publikuar në : 17:42 - 26/07/18 |
mapo.al

Mënyra e vetme për të marrë informacioneqë për të afërmit dhe miqtë e personave të zhdukur nga zjarret vdekjeprurëse në Lindjen e Attikës, është shkuarja në morg për të parë nëse të dashurit e tyre janë midis 81 të vdekurve të konfirmuar.


Për shumicën e viktimave të zjarreve katastrofike, një test i ADN-së është e vetmja mënyrë që trupat e tyre të mund të identifikohen, pasi shumica janë zhdukur përtej njohjes.

Duke folur në televizionin ANT1 të enjten, një grua që po kërkon vëllain e saj të zhdukur shkoi në morg për të parë nëse ai ishte ndër të paidentifikuarit. “Nuk e di nëse duhet të gëzohem që ai nuk është në mesin e të vdekurve”,- tha ajo.

Gruaja u ankua për mungesë informacioni nga autoritetet për çështjen e personave të zhdukur. “Nëse ne nuk bëjmë diçka për njerëzit tanë vetë, ne kurrë nuk mund të gjejmë asgjë. Nuk kemi asnjë informacion nga askush”,- tha ajo, e ngashëryer. “Dua të gjej vëllain tim, dua që të gjithë të zhdukurit të gjenden”.

Departamenti i zjarreve ka njoftuar se njerëzit që kërkojnë persona të zhdukur duhet të shkojnë në morgun e Shkollës së Mjekësisë të Universitetit të Athinës në Goudi dhe të japin mostrat e ADN-së. Mostrat e tyre do të krahasohen me ADN-në e trupave të vdekur të paidentifikuar.

Sipas zjarrfikësve, deri tani janë identifikuar 10 viktima. Një gjykatës i cili ka folur në TV ANT1 tha se situata është shumë e pazakontë pasi që kurrë nuk ka pasur një katastrofë të një shkalle të tillë.

Një nga arsyet pse disa prej viktimave të zjarrit nuk janë identifikuar akoma është se disa nga organet i përkasin turistëve që kanë vizituar Matin për sezonin e verës dhe ka të ngjarë që ata të mos jenë raportuar të humbur.

Megjithatë, gjykatësit thonë se procesi i identifikimit do të përfundojë deri të shtunën. I gjithë Shërbimi Forenzik i Athinës – Piraeus dhe Shkolla e Mjekësisë e Universitetit të Athinës janë përfshirë në proces me ndihmën e shërbimeve të tjera mjeko-ligjore nga Ministria e Drejtësisë.

“Është një shkatërrim në masë me shumë trupa të djegur që janë të vështirë për t’u identifikuar. Ne presim identifikimin vetëm përmes ADN-së, tha mjeku, Nikos Kalogrias, bën të ditur Greek Reporter.


Etiketa: , , , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

CLOSE
CLOSE
Pas