Aktualitet

Tërmeti 6.4 ballë “shkundi” ishullin, të paktën 14 të vdekur


               Publikuar në : 19:29 - 29/07/18 |
mapo.al

Të paktën 14 persona janë konfirmuar deri tani nga tërmeti i fuqishëm, i cili goditi Indonezinë mëngjesin e së dielës, ndërkohë që dëmet janë të shumta.


Tërmeti me magnitudë 6.4 ballë u regjistrua në ishullin indonezian të Lombokut.

Agjencia e Menaxhimit të katastrofave në vend, raportoi se lëkundja e fortë u regjistrua në orët e para të mëngjesit, kur shumica e njerëzve ishin ende në gjumë.

Deri tani janë raportuar 14 viktima dhe dhjetëra të plagosur, ndërsa numri mund të rritet në orët në vijim, pasi po vijon kontrolli i zonës.

Ishulli i Lombokut frekuentohet kryesisht nga turistë të huaj, ndërsa tashmë shumë shtëpi janë dëmtuar nga tërmeti i sotëm.


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas