Kronika

Tensionohet situata në Jalë, banorët përplasen me policinë


               Publikuar në : 14:54 - 18/09/18 |
mapo.al

Vazhdon e tensionuar situata në Jalë, ku banorët janë përplasur me forcat e policisë pasi Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit do të prishë 9 objekteve të ndërtuara pa leje në zonën e Jalës.


Objektet janë kryesisht hotele një dhe dykatëshe, për të cilat banorët thonë se kishin ende pushues brenda në momentin e mbërritjes së inspektorëve.

Deputeti i Partisë Demokratike, Agron Shehaj publikoi një video në profilin e tij të “Facebook”, nga përplasje e policisë me banorët.

IKMT sqaron se për këto objekte është bërë procesi i skualifikimit nga ana e institucionit të ALUIZNI-it duke u trajtuar si ndërtim i paligjshëm ndërsa njoftimi është bërë sipas ligjit.

Ndërkohë banorët shprehen se nuk janë njoftuar paraprakisht, madje thonë se objektet janë në pronën e tyre me ligjin 7501.

“Kam dokumentet e pronës, të cilën e kemi me ligjin 7501. Ne jemi në pronën tonë dhe nuk jemi futur absolutisht asnjë metër brenda kufirit. E vetmja arsye që po na i prishin ndërtimet është se ata pretendojnë se në jemi futur brenda territorit të SHPU në Jalë, Shtëpia e Pushimit të Ushtarakëve. Ne e vërtetojmë që nuk është kështu me dokumente. Për këtë kemi bërë edhe ankimim në Gjykatën e Vlorës. Ne jemi në proces gjyqësor dhe e kemi ankimuar brenda afateve kohore. Sot kanë ardhur pa njoftim paraprak dhe pa një vendim”, shprehet një prej pronarëve të ndërtimeve që janë parashikuar të prishen në Jalë.


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas