Bota

Tensione ruso-gjermane, Moska i kujton Berlinit fatin e Stalingradit: Pyesni gjyshërit tuaj se çfarë iu bëmë


               Publikuar në : 11:54 - 13/08/18 |
mapo.al

Një deklaratë e ministres gjermane të Mbrojtjes, Ursula von der Leyen, që tha se ndaj Rusisë duhet mbajtur një linjë e ashpër, ka acaruar Moskën.


Homologu i saj rus, Sergei Shoigu, tha se Moska nuk do të tolerojë asnjë bisedë nga pozicioni i forcës.

Ai më pas ka bërë edhe disa deklarata të tjera provokuese, të cilat kishin si referencë të djeshmen e përgjakshme mes ushtrisë së kuqe dhe asaj naziste, Stalinit dhe Hitlerit.

“Pas asaj që bëri Gjermania në vendin tonë, nuk duhet të flasim për këtë për 200 vjet”, tha Shoigu.

“Pyete gjyshin tënd se si është të bisedosh me Rusinë nga një pozitë e forcës.

Ndoshta do të jetë në gjendje t’jua thotë”, shtoi më tej kreu i Mbrojtjes ruse


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas