Aktualitet

Teksasi dërgon trupa në kufirin me Meksikën


               Publikuar në : 08:18 - 07/04/18 |
mapo.al

Shteti i Teksasit në Amerikë ka vendosur trupat e Gardës Kombëtare në kufirin me Meksikën, shkruan BBC.


Një zëdhënës i Gardës ka deklaruar se 250 persona do të dërgohen për të patrulluar zonën brenda 72 orëve.

Vendimi i shtetit të Teksasit u mor pas një thirrjeje nga ana e presidentit Donald Trump për “të dërguar 4000 trupa të Gardës Kombëtare për të siguruar kufirin me Meksikën deri në ndërtimin e një muri kufitar”.

Arizona ka planifikuar të vendosë 150 trupa në kufirin me Meksikën javën e ardhshme.

Nju Meksikos dhe Kalifornisë iu është kërkuar gjithashtu të ndërmarrin veprime të ngjashme me Teksasin dhe Arizonën.


Etiketa: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas