Aktualitet

Të shtënat në Toronto, shkon në 2 numri i viktimave dhe 12 të plagosur
               Publikuar në : 18:16 - 23/07/18 |
mapo.al

Dy persona janë vrarë dhe 12 të tjerë janë plagosur, njëri prej tyre në gjendje rëndë, nga një person i armatosur që hapi zjarr në një rrugë të populluar në qytetin më të madh të Kanadasë, Toronto.


Një nga viktimat është një vajzë e re, ndërsa personi i lënduar në mënyrë kritike është një vajzë 8-vjeçare.

Sipas policisë, i dyshuari 29-vjeçar pati “një shkëmbim zjarri” me oficerët e policisë para se të gjendej i vdekur. Motivi i sulmit është i paqartë dhe policia nuk e ka identifikuar të dyshuarin.

Shënjestra e agresorit duket ka qenë një restorant, klientët e të cilit tregojnë sesi dëgjuan papritur zhurma që ngjanin me ato të fishekzjarreve e pastaj, të gjithë nisën të dilnin të tmerruar.

Kryebashkiaku i Torontos, John Tory, e cilësoi ngjarjen një akt të neveritshëm, ndërsa i bëri thirrje njerëzve të mos spekullojnë mbi arsyen e saj.

Tory u ankua për faktin se armët janë të aksesueshme nga një numër i madh individësh, çka e thellon akoma më shumë problemin.


Etiketa: , , ,

loading...

loading...
KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas