Aktualitet

Tajlanda në festë, qytetarët në ekzaltim pas daljes nga shpella të djemve dhe trajnerit të tyre
               Publikuar në : 20:37 - 10/07/18 |
mapo.al

E gjithë Tajlanda është në festë pas lajmit të mrekullueshëm që 12 futbollistët e rinj dhe trajneri I tyre kanë dalë nga shpella ku ishin bllokuar për më shumë se dy javë, duke mahnitur botën me misioni e mundimshëm të shpëtimit.


Autoritetet kishin menduar në fillim të shponin malin ose të prisnin edhe tre muaj derisa
shirat të pushonin, që ata të dilnin jashtë, pasi në fillim gjithçka dukej e pamundur.

Në fund grupi i ekspertëve të shpëtimit nga e gjithë bota në drejtimin e Navy Seals morën vendimin e vështirë ti nxirrnin nga tuneli duke notuar.

Njoftimin për përfundimin e operacionit e dha shefi dhe guvernatori Narongsak Osottanakorn i cili ka vlerësuar dhe falenderuar grupin ndërkombëtar që arriti me sukses këtë operacion shumë të vështirë.

Katër djemtë dhe trajneri I tyre lanë sot shpellën Tham Luang ku kanë qëndruar të bllokuar për rreth 18 ditë, pas tre ditëve nga nisja e operacionit.

Banorët në Chiang Rai, qyteti më i afërt me shpellat, dolën në rrugë për të festuar, me shoferët që i binin borive dhe këmbësorët që vallëzonin jashtë spitalit ku ishin shtruar lojtarët.

’Kjo është një ngjarje e rëndësishme në jetën time, është diçka që unë do ta kujtoj gjithmonë’ tha Rachapol Ngamgrabuan, një zyrtar i shtypit dukshëm e emocionuar.

“Kishte raste kur qava,” shtoi ai. ‘I lumtur. Shumë i lumtur që shoh të gjithë tajlandezët që festojnë’.
4E13C77C00000578-5935535-Among_the_final_batch_to_be_rescued_is_11_year_old_Chanin_Wiboon-a-21_1531218762157
4E17A23200000578-5935535-image-a-92_1531236085008
*COMPOSITE*
4E17977600000578-5935535-image-a-75_1531235343067
4E17A0CB00000578-5935535-image-a-96_1531236111842
4E1714C300000578-5935535-image-m-76_1531235450506
4E17345300000578-5935535-Last_arrivals_The_final_ambulance_carrying_the_children_arrive_a-a-66_1531234255744
4E15B55600000578-5935535-image-a-33_1531231745868
4E16FD3700000578-5935535-image-a-43_1531231893154
4E17118300000578-5935535-Onlookers_wave_as_the_last_ambulance_leaves_a_military_airport_i-a-72_1531235337396
4E15B2A700000578-5935535-image-m-42_1531231886744
4E17A18600000578-5935535-image-m-104_1531236180899
4E17A4AD00000578-5935535-image-m-107_1531236269931
4E1703F500000578-5935535-image-m-48_1531231992958
4E15386300000578-5935535-image-m-58_1531225082958
4E154F4300000578-5935535-image-a-46_1531224183904
4E175C0600000578-5935535-image-a-56_1531234180193
4E1707BC00000578-5935535-image-a-26_1531231664252
4E15E25300000578-5935535-image-m-46_1531231975933


Etiketa: , , , , ,

loading...
KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas