Kryesore

Studentët paralajmërojnë politikën: Qëndroni larg protestës

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:47 - 07/12/18 |
mapo.al

Protesta e studentëve ka hyrë sot në ditën e tretë të saj, ndërsa kërkesat e tyre për përgjysmimin e tarifave janë primare. Një nga thirrjet që është bërë gjerësisht në protestën e sotme është mbajtja larg e forumeve politike.


Shumë prej studentëve e kanë deklaruar dhe më herët që protesta e tyre lidhet me kushtet ekonomike dhe sociale të tyre dhe nuk ka asnjë ngjyrim partiak.


‘’Jo politikë, jo politikë”, janë koret e përdorura në masë nga ana e studentëve që janë mbledhur përpara Ministrisë së Arsimit.


Katër kërkesat e studenteve drejtuar Ministrisë së Arsimit, Sporteve dhe Rinisë:


1. Anulimi i VKM per tarifa shtesë.

2. Përgjysmimi i tarifës së studimit.

3. Përmirësimi i kushteve të konvikteve.

4. Bordi i Administrimit të ketë numër të barabartë votash mes fakulteteve dhe Ministrisë së Arsimit, duke shtuar një përfaqësues nga studentet ne bord.


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas