Bota

Spektakël i mbinatyrshëm në Greqi, rrjetë merimange gjigante
               Publikuar në : 19:11 - 19/09/18 |
mapo.al

Moti më i nxehtë nga sa duhej të ishte në Greqinë perëndimore, ka çuar në një spektakël thuajse të mbinatyrshëm, një rrjetë merimange 300 metra e gjatë në Aitoliko.


Një zonë e gjerë e gjelbër është mbuluar nga rrjeta e merimangës dhe ekspertët thonë se bëhet fjalë për një fenomen sezonal, të shkaktuar nga merimanga Tetragnatha, që mund të ndërtojë fole të stërmëdha për çiftëzim.

Një rritje e popullatës së mizave po ashtu mendohet se mund të ketë ndikuar në rritjen e numrit të merimangave.

Maria Chatzaki, pedagoge e biologjisë molekulare dhe gjenetikës në universitetin e Thrakës, në Greqi, thotë se temperaturat e larta, lagështia dhe ushqimi me tepricë, kanë krijuar kushtet ideale që specia të riprodhohet në numra të mëdhenj.

“Duket se merimangat po përfitojnë nga këto kushte dhe po i gëzohen një lloj feste. Ato çiftëzohen, riprodhohen dhe sigurojnë një gjeneratë të tërë të re. Këto merimanga nuk janë të dëmshme për njerëzit dhe nuk dëmtojnë as florën e zonës”, thotë ajo. “Ato do të kenë momentin e tyre të festës dhe shpejt do të ngordhin…”

 

<
>
1-42 2-45 3-39 3-40


Etiketa: , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

CLOSE
CLOSE
Pas