Mapo Format

Sot në suplimentin MAPO RESEARCH: Kisha Ortodokse nën komunizëm


               Publikuar në : 09:55 - 22/08/18 |
mapo.al

Në suplimentin e sotëm “MAPO RESEARCH” do të gjeni një material mjaftë interesant të përgatitur nga Universiteti Europian i Tiranës dhe UET PRESS në bashkëpunim me Kishën Ortodokse Shqiptare, mbi historinë e këtij kleri në kohën e diktaturës.


Nën titullin “Kisha Ortodokse nën komunizëm”, supleminti i sotëm sjell një përshkrim të detajuar të situatës dhe peripecive që kaloi kleri ortodoks në Shqipërinë e viteve të diktaturës.

Si u asimilua kleri dhe besimet fetare nga diktatura e Hoxhës, si u përndoqën, burgosën dhe vranë klerikët ortodoks.

Cila është e vërteta mbi minoritetin grek, kishën dhe marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Greqisë ndër vite.

Të gjitha këto material interesante dhe të pa treguara më parë do të mund t’i lexoni në suplimentin e sotëm “MAPO RESEARCH” në të përditëshmen “Mapo”./Mapo.al/

 


Etiketa: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

CLOSE
CLOSE
Pas