Kryesore

Sot në MAPO LETRARE: Rekomandimi i Helena Kadare për 10 librat bëhet viral
               Publikuar në : 12:45 - 11/08/18 |
mapo.al

Në këtë numër të Mapo Letrare, Helena Kadare sjell një rekomandim për 10 libra që duhen lexuar.


Rekomandimi është bërë viral në median sociale.

Mes rekomandimeve të saj është ai për librin “Nderi i humbur i Katerina Blumit” apo edhe për “Mëngjese në kafe Rostand” të Ismail Kadare.

Një vlerësim i veçantë i saj shkon për romanin “Shosha” të Isaak Bashkeviç Singer.

Helena Kadare ka mundur t’i japë këtij shkrimtari të madh të letërsisë botërore jetë në gjuhën shqipe, duke shqipëruar dy nga veprat e tij më të rëndësishme si “Dashuri e vonë” apo “Shosha”. Me një aftësi për të përshkruar gjithë dimensionin e ndjeshmërisë së këtij shkrimtari, ajo e ka bërë veprën e Singer të paharrueshme në shqip. “Shosha” është një nga romanet që ajo rekomandon për të lexuar në listën prej 10 librash që nuk duhen humbur pa lexuar. Një krijim krejt origjinal jashtë çdo norme, një personazh pa ndonjë cilësi të veçantë apo të jashtëzakonshme, por mbresëlënës në llojin e vet. Ka në të një mirësi të ëmbël, kokëfortësi gjithashtu, marrëzi dhe tuhafllëk sa të duash, dhe plot detaje të të gjitha ngjyrave, që çuditërisht e bëjnë atë një personazh të paharrueshëm dhe shumë të dashur për të gjithë lexuesit….

Më poshtë po rendisim 10 librat që Helena Kadare, i sugjeron për lexuesit e “MapoLetrare”…

http://www.mapo.al/10-librat-qe-duhen-lexuar-sipas-helena-kadare/


Etiketa: , ,

loading...

loading...
KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas