Kryesore

S’ka kandidatë/ Gjykata e Lartë tjetër thirrje për KLGJ, në pritje deri më 6 Shtator


               Publikuar në : 10:00 - 23/08/18 |
mapo.al

Gjendja e krijuar, bën që të dyja institucionet, si Këshilli i Lartë Gjyqësor dhe Këshilli i Lartë i Prokurorisë, të mos mund të ngrihen menjëherë. Në rastin më të mirë ato do të mund të krijohen vetëm nga fundi i këtij viti.


Deri më tani asnjë gjyqtar nuk i është përgjigjur thirrjes së Gjykatës së Lartë, për të kandiduar për postin e anëtarit të Këshillit të Lartë Gjyqësor, i cili duhet të përzgjidhet nga anëtarët e pesë gjykatave të Apelit të rretheve. Pas thirrjes së publikuar për herë të parë më 31 korrik, Gjykata e Lartë vendosi dje të bëjë një thirrje tjetër.

Afati për dorëzimin e dokumentacionit është deri më 6 Shtator. Nëse dhe kjo thirrje do të dështojë atëherë sipas ligjit do të përdoret shorti.

Ekspertët e lidhin mungesën e kandidaturave me standardet e procesit të vettingut. Ligji cakton si detyrim kandidaturën e një gjyqtari nga apelet e rretheve, i cili duhet të garojë drejt KLGJ.

Kandidaturat për KLGJ

Nga të 11 anëtarët që përbëjnë Këshillin e Lartë Gjyqësor, 5 janë përzgjedhur nga jashtë sistemit. Për 6 anëtarët nga radhët e gjyqësorit pati gjithsej 14 kandidatura, nga të cilët vetëm 9 kaluan procesin e rivlerësimit. Sipas ligjit, 6 anëtarët që vijnë nga radhët e gjyqësorit për Këshillin e Lartë gjyqësor përzgjidhen 3 nga gjyqtarët e shkallës së parë, ku së paku njëri duhet të jetë i një gjykate jashtë Tiranës, 2 të tjerë nga Gjykatat e Apelit, ku njëri sërish duhet të jetë nga një gjykatë jashtë Tiranës dhe anëtari i 6 nga Gjykata e Lartë. Në përfundim të procesit të rivlerësimit, janë 6 gjykatës së shkallës së parë që janë konfirmuar.

Nga këta Marçela Shehu, nga gjykata e Kurbinit bën që të plotësohet kriteri për një anëtar nga Gjykatat e rretheve, dhe ajo automatikisht siguron vend në KLGJ e ardhshme, ndërsa 5 të tjerët, do t’i nënshtrohen votimit për dy vendet e tjera.

Për vendin e përfaqësuesit nga Gjykata e Lartë, i vetmi i rikonfirmuar në detyrë, pas procesit të rivlerësimit, është anëtari i saj Medi Bici. Kandidati tjetër, për në KLGJ, Artan Zeneli u rrëzua. Sa i përket dy vendeve me gjyqtarë të Apelit, janë konfirmuar dy kandidatë, Ilir Toska (Gjykata Apelit Tiranë) dhe Nertina Kosova (Gjykata e Apelit për Krimet e Rënda).

Por që të dy vijnë nga Tirana. I vetmi që kishte konkurruar nga rrethet ishte Besim Trezhnjeva i Apelit të Durrësit i cili u rrëzua. Për këtë arsye Gjykata e lartë ka hapur thirrjen për gjyqtarët e Gjykatave të Apelit jashtë Tiranës për të paraqitur kandidaturën për t’u zgjedhur në pozicionin e anëtarit të KLGJ.

Kandidaturat për KLP

E njëjta situatë është dhe për Këshillin e Lartë të Prokurorisë. Për tri vendet nga prokuroritë e Shkallës së parë janë kualifikuar 5 prokurorë, ndërsa tre të tjerë janë ende në pritje. Për kandidatët nga Prokuroria e Përgjithshme, për 1 post në KLP, janë dy prokurorë që kanë kaluar testin, ndërsa pritet përfundimi i procesit dhe për prokurorin Ramadan Troci.

Problematike situata për dy anëtarët që do të duhet të përfaqësojnë Prokuroritë e Apelit. Dy prokurorët, Besa Nikëhasani nga Apeli i Shkodrës dhe Luan Kaloci nga Apeli i Tiranës, u rrëzuan.

Në detyrë u konfirmua vetëm, Arben Dollapaj nga Apeli i Shkodrës. Kësisoj mbetet i paplotësuar vendi për një anëtar nga Prokuroritë e Apelit. Gjendja e krijuar, bën që të dy institucionet, si Këshilli i Lartë Gjyqësor dhe Këshilli i Lartë i Prokurorisë, të mos mund të ngrihen menjëherë. Në rastin më të mirë ato do të mund të krijohen nga fundi i këtij viti./Mapo.al/

 

 

 


Etiketa: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

CLOSE
CLOSE
Pas