Bota

Sjellja misterioze e satelitit rus alarmon SHBA-të


               Publikuar në : 20:35 - 16/08/18 |
mapo.al

Një satelit misterioz rus që shfaq “sjellje shumë anormale” ka ngritur alarm në SHBA, sipas një zyrtari të Departamentit të Shtetit.


“Ne nuk e dimë me siguri se çfarë është dhe nuk ka asnjë mënyrë për të verifikuar atë”, tha ndihmës sekretarja e Përgjithshme Poblete në një konferencë në Zvicër më 14 gusht.

Ajo tha se ishte e pamundur të thuhej nëse objekti mund të jetë një armë.

Rusia i ka hedhur poshtë komentet si “akuza të pabaza dhe shpifëse të bazuara në dyshime”.

Sateliti në fjalë u nis në tetor të vitit të kaluar.

“Sjellja e orbitës së satelitit ishte në kundërshtim me çdo gjë që shihej më parë nga inspektimi në orbitë ose aftësitë e ndërgjegjësimit hapësinor në hapësirë, duke përfshirë edhe aktivitetet e tjera satelitore të inspektimit rus”, tha znj. Poblete në konferencën mbi çarmatimin në Zvicër.

“Synimet ruse në lidhje me këtë satelit janë të paqarta dhe janë padyshim një zhvillim shumë shqetësues”, shtoi ajo duke cituar komentet e fundit të komandantit të Forcave Hapësinore të Rusisë, i cili tha se miratimi i “prototipeve të reja të armëve” ishte një objektiv kryesor për forcën .

Zonja Poblete tha se SHBA kishte “shqetësime serioze” se Rusia po zhvillonte armë anti-satelitore.

Aleksandër Deynko, një diplomat i lartë rus, i tha agjensisë së lajmeve Reuters se komentet ishin “të njëjtat akuza të pabazuara, shpifëse të bazuara në dyshime, në supozime dhe kështu me radhë”.

Ai i bëri thirrje SHBA-ve të kontribuojnë në një traktat ruso-kinez që kërkon të parandalojë një garë armësh në hapësirë.


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas