fbpx

Shëndeti

Shuhet në moshën 87-vjeçare Tom Wolfe

               Publikuar në : 17:47 - 15/05/18 |
mapo.al

Tom Wolfe, gazetar dhe autor i librave “bestseller” si “The Electric Kool-Aid Acid Test” dhe “Bonfire of the Vanities” ka ndërruar jetë në moshën 87-vjeçare.


Ai ka mbyllur sytë në një spital në Manhattan të Nju Jorkut gjatë së hënës, siç konfirmon agjenti i tij Lynn Nesbit. Wolfe ishte shtruar në spital për shkak të një infeksioni.Me dhuntitë dhe shprehitë letrare, duke e vendosur veten si personazh në shkrimet e tij, Wolfe është konsideruar si një prej pionierëve të “Gazetarisë së re”, një stil shkrimi lajmesh dhe gazetarie e zhvilluar në vitet ’60-’70, që përdorte teknika letrate të cilësuara si të pazakonta për atë kohë.


Emri i tij renditet mes shkrimtarëve të famshëm Truman Capote, Joan Didion dhe Hunter S. Thomson.

 


Etiketa: , , , , , , ,

Pas