Kryesore

“Shqipëria është më Europë se shtetet që po e fundosin atë”, çfarë tha zv. kryeministri italian               Publikuar në : 19:54 - 26/08/18 |
mapo.al

Dje, Shqipëria ka ndihmuar shtetin fqinj dhe premtoi të marrë 20 emigrantë që t’i vinte në ndihmë. Ky gjest është vlerësuar shumë nga Italia, ku ministri i Jashtëm ka falenderuar Tiranën si vendi i parë që ofroi ndihmë.


Një gjë të tillë e ka bërë sot edhe zv/kryeministri italian Luigi Di Maio. Në një video të postuar në rrjetet sociale, Di Maio shprehet se “Shqipëria është më Europë se shtetet që e kanë fundosur atë”.

“Por, për mua është shumë më Europë se sa shumë shtete që e kanë fundosur Europën. Dhe i dha një shuplakë morale e politike këtyre europianëve të respektuar që thonë se duhet të ndihmojmë emigrantët, duhet të ndihmojmë Itali e pastaj na mbyllin dyert në fytyrë”, shprehet Di Maio.

Ishte vetë ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, i cili vendosi që Shqipëria të marrë 20 nga refugjatët e bllokuar në Katania.


Etiketa: , ,

Pas